Prijemni ispiti će se teško održati pre sredine ili druge polovine jula

Milan Petrović avatar

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović izjavio je da u ovom trenutku nije moguće održati uobičajenu dinamiku upisa na fakultete, koja podrazumeva da prijave svršenih srednjoškolaca počinju krajem juna, a da su prijemni ispiti i sam upis planirani za početak jula. Prema njegovim rečima, svi srednjoškolci moraju završiti sa nastavom, a neki od njih će nastavu završiti tek 28. juna. Kako bi se obezbedili ravnopravni uslovi za upis, Jović ističe da je neophodno sačekati završetak nastave i maturskih ispita, što će odložiti prijemne ispite i upis za sredinu jula ili kasnije.

Na pitanje o polaganju prijemnog ispita, Jović je potvrdio da su visokoškolske ustanove odlučile da zadrže prijemne ispite, te su dužne da ih organizuju u skladu sa zakonodavstvom. Ukoliko to ne učine, inspekcija može da poništi upis koji je obavljen mimo zakonskih okvira. Jović je naglasio da je više od trećine fakulteta Univerziteta u Beogradu zatražilo saglasnost za održavanje onlajn nastave, kako bi nadoknadili propušteno učenje.

U vezi sa radom fakulteta u Nišu i Novom Sadu, Jović je naveo da 14 fakulteta u Nišu aktivno radi i da su gotovo svi fakulteti u Novom Sadu tražili saglasnost za onlajn nastavu. Samo jedan fakultet u Novom Sadu još uvek nije zatražio ovu saglasnost. U Beogradu, 12 od 31 fakulteta je zatražilo saglasnost za onlajn nastavu, a među njima su i Ekonomski fakultet i Fakultet organizacionih nauka, koji su već započeli sa onlajn nastavom.

Jović je rekao da su fakulteti podeljeni u grupacije i da se vode pregovori među medicinskom grupacijom kako bi svi zajedno krenuli sa nastavom. Takođe, istakao je da je Nacionalno telo za akreditaciju pokrenulo proveru kvaliteta visokoškolskih ustanova, kako bi se analizirale mere koje su preduzele da spreče negativne posledice.

Ministarstvo prosvete je dalo saglasnost za onlajn nastavu na osnovu preporuka Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, a Jović je naglasio da onlajn nastava može biti deo kurikuluma. U kontekstu krize izazvane pandemijom, Jović je kritikovao predlog Rektorskog kolegijuma i dekana Univerziteta u Beogradu, smatrajući ga političkim pamfletom, koji ne doprinosi rešenju trenutne situacije.

On je istakao da ne može da prihvati tvrdnje da su studenti ili nastavnici ugroženi, iako se možda njihov status može dovesti u pitanje. Jović je naglasio da Ministarstvo prosvete nije zvanično primilo predlog rektora, te da će taj dokument biti prosleđen studentskim plenuma na raspravu.

U vezi sa blokadama fakulteta, Jović je rekao da iako svako ima pravo na protest, ne može se dozvoliti blokiranje zgrada fakulteta i ometanje drugih studenata u pristupu nastavi. Takođe je naglasio da je potrebno da se poštuju zakonske odredbe i da se izmene zakona ne mogu doneti brzo.

Jović je zaključio da su predlozi rešenja koje su studenti predstavili u suprotnosti sa postojećim zakonima, i ukazao na to da se situacija mora rešavati kroz dijalog i saradnju između Ministarstva, univerziteta i studenata. Predloženi radni timovi koji bi uključivali upravu, studente i profesore trebali bi se baviti koordinacijom nastavnih aktivnosti i regulisanjem studentskih pitanja, kako bi se izbegle blokade i obezbedilo normalno funkcionisanje visokoškolskih ustanova.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: