Premijer Kine uputio pozdrave predsedniku Vučiću i građanima Srbije

Milan Petrović avatar

Ministar u Vladi Srbije, Nenad Popović, zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i društveni položaj crkve, učestvovao je na Svetskoj konferenciji o veštačkoj inteligenciji (WAIC) u Šangaju. Tokom svoje posete, imao je priliku da se sastane sa kineskim premijerom Li Ćijangom, gde je naglasio značaj Kine kao najvećeg i najpouzdanijeg partnera Srbije. U razgovoru, Popović se zahvalio na kontinuiranoj podršci koju Kina pruža Srbiji u razvoju novih tehnologija, kao i na izuzetnoj organizaciji konferencije.

Popović je istakao da je konferencija, otvorena od strane premijera Li Ćijanga, okupila više od 25 ministara i 44 delegacije iz celog sveta, a sve u cilju prezentacije najnovijih dostignuća Kine u oblasti veštačke inteligencije. On je naglasio važnost saradnje između Srbije i Kine, koja se zasniva na uzajamnom poštovanju i prijateljstvu, bez političkih uslova.

Tokom konferencije, Popović je učestvovao na sastanku o globalnom upravljanju veštačkom inteligencijom, gde je istakao da je veštačka inteligencija dominantna transformativna sila 21. veka. On je ukazao na ogroman potencijal AI-a za unapređenje inovacija i podsticanje ekonomskog rasta, kao i za rešavanje nekih od najvećih izazova sa kojima se čovečanstvo suočava.

Ministar je takođe naglasio značaj međunarodne saradnje u ostvarivanju punog potencijala veštačke inteligencije. „Nijedna zemlja ne može sama da savlada budućnost koja je pred nama. Samo kroz snažnu međunarodnu saradnju možemo obezbediti da veštačka inteligencija služi svima, a ne samo privilegovanoj manjini,“ poručio je Popović.

On je dodao da je Srbija duboko uključena u globalne razvojne procese i da sistemski gradi inovacioni ekosistem za razvoj veštačke inteligencije. Ova posvećenost ukazuje na to da Srbija želi da bude aktivan učesnik u globalnim tehnološkim trendovima i da iskoristi potencijal veštačke inteligencije kako bi unapredila svoje društvo i ekonomiju.

U okviru konferencije, predstavljeni su različiti aspekti veštačke inteligencije, uključujući njene primene u industriji, zdravstvu, obrazovanju i drugim sektorima. Kineska iskustva i dostignuća u ovoj oblasti imaju potencijal da budu inspirativna za mnoge zemlje, uključujući Srbiju, koja teži da unapredi svoje tehnološke kapacitete.

Veštačka inteligencija se sve više prepoznaje kao ključni faktor u globalnom razvoju. Sa razvojem tehnologije, postavlja se pitanje etike i odgovornosti u korišćenju AI-a. Popović je naglasio da je važno razvijati okvir koji će osigurati odgovorno korišćenje veštačke inteligencije, kako bi ona bila na usluzi čovečanstvu, a ne kao alat za manipulaciju ili kontrolu.

S obzirom na sve veću ulogu veštačke inteligencije u svakodnevnom životu, važno je da zemlje zajedno rade na postavljanju standarda i regulativa koje će omogućiti sigurno i etičko korišćenje ovih tehnologija. Srbija, kao i mnoge druge zemlje, mora se prilagoditi novim izazovima koje donosi era veštačke inteligencije.

U zaključku, učešće Srbije na Svetskoj konferenciji o veštačkoj inteligenciji predstavlja važan korak ka jačanju međunarodnih odnosa i saradnje u ovoj oblasti. Kroz zajedničke napore, zemlje mogu raditi na stvaranju boljeg budućeg okruženja koje će koristiti veštačku inteligenciju kao alat za napredak i razvoj. Srbija ima potencijal da postane značajan igrač u globalnoj areni veštačke inteligencije, a saradnja sa Kinom može biti ključna za ostvarenje tog cilja.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: