Prema planovima grada, kod Parka prijateljstva uskoro gradilište

Milan Petrović avatar

U blizini Brankovog mosta, na levoj obali Save, planirana je izgradnja novog međunarodnog putničkog pristaništa koje će se protezati do ušća Save u Dunav. Ovaj projekat obuhvata i izgradnju kolsko-pešačke staze koja će povezivati pristanište sa ulicom Ušće. Pristanište će biti jedan od ključnih projekata za buduću izložbu „Ekspo 2027“.

Urbanistički projekat za opremanje vodnog zemljišta u zoni ZP6, koji je predstavljen javnosti do 24. aprila, obuhvata ne samo pristanište, već i izgradnju tri trafostanice. Posebna pažnja je posvećena njihovoj lokaciji kako ne bi ometale postojeće bunare i planiranu gondolu, a da pritom ne narušavaju vizuru ispred Muzeja savremene umetnosti. Ovaj projekat je rezultat inicijative Agencije za upravljanje lukama iz februara ove godine, koja je podstakla izradu urbanističke dokumentacije za novo pristanište.

Prema planu, u severnom delu parcele obezbeđeno je mesto za parkiranje 12 autobusa i 75 putničkih automobila. Takođe, biće rekonstruisana staza duž leve obale Save koja će služiti kao servisna kolsko-pešačka staza, a nije predviđena za javni motorni saobraćaj. Plan detaljne regulacije multifunkcionalnog sportskog i kulturnog sadržaja na području „Parka prijateljstva“ takođe je osnova za ovaj projekat.

U okviru ovog urbanističkog plana, pominje se i izgradnja jarbola visine 80 metara na Ušću, kao i stubova za buduću gondolu, koja bi trebala da povezuje Ušće i Kalemegdan. Za ovu gondolu je iz gradskog budžeta za ovu godinu planirano 420 miliona dinara. Ovaj projekat je takođe pominjan u Urbanističkom projektu parka „Ušće“.

Uz javnu prezentaciju urbanističkog projekta, Agencija za upravljanje lukama je raspisala tender za izradu Studije koja će odrediti lučko područje novog međunarodnog putničkog pristaništa u Beogradu. Ova studija će biti ključna za dalju realizaciju projekta i usklađivanje sa potrebama svih zainteresovanih strana.

U skladu sa planom detaljne regulacije Parka prijateljstva – „Ušće“, predviđena je i izgradnja Muzeja umetnosti 21. veka, nove zgrade Prirodnjačkog muzeja, akvarijuma, vidikovca, infopunkta i javnih toaleta. Ovi sadržaji će dodatno obogatiti ponudu i privući posetioce, čime će se unaprediti turizam u ovom delu Beograda.

Na ovom delu obale nekada su se nalazili ugostiteljski splavovi koje je Grad uklonio kako bi se očuvala vizura Kalemegdana i uveo red u ovaj prostor. Ove promene imaju za cilj stvaranje atraktivnog i funkcionalnog prostora za sve građane i turiste.

Izgradnja novog međunarodnog putničkog pristaništa predstavlja značajan korak ka unapređenju infrastrukture Beograda i jačanju njegove pozicije kao važne destinacije u regionu. Ovaj projekat, zajedno sa ostalim planiranim sadržajima, ima potencijal da transformiše ovaj deo grada i učini ga privlačnijim za posetioce.

U narednim mesecima očekuje se da će se radovi na izradi studije i urbanističke dokumentacije intenzivirati, a kako se projektovanje bude završavalo, biće poznate i tačne vremenske linije za realizaciju samog pristaništa. U međuvremenu, građani Beograda i posetioci mogu očekivati da će njihova interakcija sa ovim prostorom postati bogatija i raznovrsnija.

Ovaj projekat je još jedan dokaz da Beograd nastavlja da se razvija i prilagođava modernim potrebama, a sa planiranim sadržajem i infrastrukturnim rešenjima, grad će postati još privlačniji za turiste i domaće posetioce.

Milan Petrović avatar