Nedavno je u Srbiji došlo do tragičnog slučaja u kojem je osuđenik Vladimir Maksimović preminuo u zatvoru samo dve nedelje nakon što mu je kazna doživotne robije preinačena na 20 godina zatvora. Maksimović je bio osuđen zbog ubistva svoje supruge, doktorke Milene Milošević, koju je upucao dok je spavala u njihovoj kući, pred njihovom decom. Nakon što je izvršio ovaj zločin, Maksimović je pokušao da pobegne, ali je brzo uhapšen. Na suđenju je tvrdio da je bio u nervnom rastrojstvu jer je supruga planirala da odvede decu u Nemačku, gde je radila.
Ovo nije prvi slučaj samoubistva osobe optužene za ubistvo supruge u pritvoru. Marko Nikolić je digao ruku na sebe u pritvorskoj jedinici Centralnog zatvora u Beogradu nakon što je protiv njega podignuta optužnica zbog ubistva svog sina i bivše partnerke. Nikolić je polomio ogledalo u ćeliji i prerezao sebi grkljan, od čega je preminuo.
Još jedan slučaj tragičnog nasilja nad suprugama dogodio se kada je Novosađanin Nikola T. ubio svoju suprugu Gordanu T. u porodičnoj kući, a zatim pokušao da izvrši samoubistvo skokom sa mosta, vezan za betonski blok. Međutim, nije uspeo u svom naumu i spasen je nakon što su ga ribočuvari izvukli na obalu.
Nakon što je izbo nožem svoju suprugu Ivani Radulov, Mile Maksimović ubio se u zatvoru šest meseci kasnije. Maksimović je preminuo nakon što je sebi nanosio povrede žiletom. Prethodno je pokušao da izvrši samoubistvo pred policijom prerezavši vrat, ali je preživeo i smešten je u bolnicu pod policijskim nadzorom.
Ovi tragični slučajevi ukazuju na ozbiljan problem nasilja nad ženama i na potrebu za efikasnijim merama zaštite. Vlasti moraju raditi na prevenciji nasilja u porodici i pružanju podrške žrtvama, kako bi se sprečile ovakve tragedije. Takođe, važno je obratiti pažnju na mentalno zdravlje počinilaca nasilja i obezbediti im odgovarajuću podršku i tretman.
Nasilje u porodici je ozbiljan društveni problem koji zahteva sveobuhvatne mere i sistemsku podršku kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje tragedije. Nije dovoljno samo kažnjavati počinioce, već je neophodno raditi na njihovom rehabilitaciji i prevenciji kako bi se sprečilo dalje nasilje i tragedije u budućnosti. Važno je osluškivati signale koji upućuju na potencijalnu opasnost i pružiti podršku žrtvama nasilja u porodici. Svi zajedno moramo raditi na stvaranju sigurnijeg društva bez nasilja i stradanja.