Obeležavanje druge godišnjice tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“ počelo je 3. maja 2025. godine prekidom programa na svim televizijama u 8.40, u trenutku kada je dečak izvršio oružani napad. Ovaj tragični događaj, koji je potresao Srbiju i region, dogodio se pre dve godine, kada je učenik sedmog razreda, star 13 godina, ubio devetoro svojih vršnjaka i radnika obezbeđenja, a još petoro učenika i nastavnicu ranio. Napad je izvršen pištoljem koji je dečak uzeo iz porodičnog doma, a oružje je bilo registrovano na njegovo oca.
Motiv zločina nikada nije u potpunosti razjašnjen, što je dodatno pojačalo bol i tugu porodica žrtava. Nakon napada, dečak je sam pozvao policiju i predao se, ali zbog svog uzrasta nije mogao biti krivično odgovoran, budući da tadašnji zakoni u Srbiji nisu predviđali odgovornost za maloletnike mlađe od 14 godina. Ova činjenica izazvala je široku javnu raspravu o odgovornosti maloletnika, porodičnom vaspitanju i bezbednosti u školama. Otac dečaka uhapšen je i procesuiran zbog nesavesnog držanja oružja.
Povodom godišnjice, u Beogradu je organizovan komemorativni program. Građani su imali priliku da polažu cveće i upale sveće u prostoru tišine u Ulici kralja Milutina, kao i da se upišu u knjigu sećanja u okviru prostorno-likovne instalacije O.POMEN. Program komemoracije uključivao je instalaciju „Vrlo jato u Vrtu vrlina“, a na Malom Tašmajdanu, u blizini vrta japanskih trešanja, organizovana je participativna radionica namenjena odraslima i deci, posvećena čuvanju sećanja na ubijene učenike.
Otac ubijene devojčice Angeline Aćimović, Anđelko Aćimović, govorio je o zločinu i njegovim posledicama. On je istakao važnost sećanja na nastradalu decu i pozvao roditelje i građane da polože cveće na mestu stradanja, a zatim da se okupe u Tašmajdanskom parku kako bi učestvovali u događaju posvećenom deci koja su izgubila život. Aćimović je naglasio da će svi zainteresovani moći da napišu vrline svakog deteta na pticama koje simbolizuju slobodu.
Ova tragedija ostavila je dubok trag na društvo i podstakla mnoge na razmišljanje o bezbednosti u školama i o odgovornosti roditelja. Javna diskusija o potrebi za jačanjem sigurnosnih mera u obrazovnim institucijama postala je još intenzivnija nakon ovog tragičnog događaja. Mnogi se pitaju šta je potrebno učiniti kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
Pored toga, važno je i dalje raditi na prevenciji nasilja među mladima i pružanju podrške porodicama koje su pretrpele gubitak. Programi koji bi omogućili deci da se izraze i da razgovaraju o svojim osećanjima mogli bi biti od velike pomoći. Razvijanje svesti o mentalnom zdravlju i emocionalnoj podršci takođe je ključno u ovom kontekstu.
Obeležavanje godišnjice tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“ nije samo podsećanje na gubitak mladih života, već i poziv na akciju kako bi se promene u društvu postigle. Građani, institucije i svi relevantni akteri moraju udružiti snage kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za decu i mlade, kako bi se obezbedila njihova sigurnost i dobrobit.
Na kraju, ovo obeležavanje služi kao podsetnik na to koliko je važno brinuti se jedni o drugima i raditi na izgradnji zajednice koja se temelji na razumevanju, podršci i ljubavi prema deci. Obeležavanje godišnjice tragedije iz Ribnikara treba da bude podstrek za sve nas da se zajedno borimo protiv nasilja i da radimo na tome da obezbedimo bolju budućnost za sve generacije koje dolaze.