Milorad Dodik, Ognjen Karanović i Dragan Glamočić su najoštrije osudili izjavu Zlatka Kokanovića, koji je pozvao na progon prekodrinskih Srba. Glamočić je ovu izjavu označio kao apsolutno neprihvatljivu i opasnu, naglašavajući da u demokratskom društvu nema mesta za pretnje i govor mržnje, posebno kada su usmereni prema legalno izabranom predsedniku Srbije. Kako je istakao, ovakvi istupi direktno ugrožavaju mir, stabilnost i reforme koje su ključne za razvoj Srbije, uključujući sektor poljoprivrede, koji je od suštinskog značaja za opstanak i razvoj sela.
Ministar poljoprivrede naglasio je da Kokanović, koji je poljoprivredni proizvođač, zloupotrebljava svoju poziciju u političke svrhe, što nanosi štetu institucijama i odgovornim proizvođačima. Takođe, osudio je učestale pretnje upućene drugim zvaničnicima i novinarima, pozivajući sve društveno-političke aktere na dijalog i odgovorno ponašanje. Glamočić je naglasio da nasilje nikada neće biti rešenje i da će institucije uvek reagovati u zaštiti ustavnog poretka i bezbednosti građana.
Dodik je reagovao na Kokanovićevu izjavu, rekavši da nikome ne može biti zabranjeno da voli Srbiju. On je istakao da je Kokanović samo jedan od političara koji pokušavaju da izazovu podelu među Srbima, naglašavajući da su takve pretnje u prošlosti dolazile samo od neprijatelja srpskog naroda. Dodik je poručio da Republika Srpska želi jaku i jedinstvenu Srbiju, te da bi opozicija trebala da pokaže konstruktivniji pristup umesto širenja mržnje.
Dodik je dodao da će Srbi iz Republike Srpske uvek voleti Srbiju i da ih niko ne može sprečiti u tome. On je izrazio uverenje da je svima u interesu da Srbija bude jaka i stabilna, pozivajući na jedinstvo među Srbima. Tokom svog obraćanja, istakao je da ne pristaje na to da bilo ko, ko dolazi iz Hrvatske ili Bosne, kroji sudbinu Srbima.
Istoričar Ognjen Karanović je u razgovoru za „Novosti“ osudio Kokanovićevu izjavu, nazivajući je manifestacijom nacizma i antisrpstva. Karanović je izjavio da Kokanović ne pokazuje zabrinutost za svoje ponašanje, dok istovremeno pokazuje averziju prema Srbima koji dolaze iz Republike Srpske. On je dodao da su svi protesti i blokade vođeni od strane osoba koje se identifikuju kao antisrpske, a koji su u prošlosti koristili Hrvatsku kao svoje polazište.
Karanović je takođe ukazao na to da su takve ideje povezane sa ideologijom obojene revolucije, koja je, prema njegovim rečima, zasnovana na antisrpstvu. On je naglasio da je važno prepoznati te ideje i boriti se protiv njih, kako bi se očuvalo jedinstvo i stabilnost među Srbima.
U svetlu ovih događaja, pozivi na dijalog i razumevanje postaju sve važniji. Ministar Glamočić je pozvao sve političke aktere da prestanu sa pretnjama i nasiljem, naglašavajući da je jedini put napred uspostavljanje konstruktivnog dijaloga. Dok se situacija u društvu i politici nastavlja razvijati, važno je da se svi akteri fokusiraju na zajedničke interese i ciljeve, umesto da se upuštaju u sukobe koji mogu dodatno polarizovati društvo.
U zaključku, ovi incidenti ukazuju na potrebu za smanjenjem tenzija i izgradnjom mostova među različitim delovima društva. Samo kroz dijalog i razumevanje može se postići stabilnost i mir, koji su neophodni za dalji razvoj Srbije i njene građane.