Praktično vođenje i novi AI alati

Milan Petrović avatar

Oko 70% mladih koji su završili dualno obrazovanje uspevaju lako da pronađu posao u svojoj struci. Na skupu „Inovativno i kvalitetno karijerno vođenje i savetovanje i usluge podrške zapošljavanju u Srbiji“ održanom u Beogradu, istaknuto je da će do kraja 2026. godine biti doneta tri ključna zakona koji će unaprediti ovaj sistem. Učesnici su razgovarali o Zakonu o nacionalnoj standardnoj klasifikaciji zanimanja, Zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, kao i Zakonu o radnoj praksi.

Direktor projekta „Znanjem do posla“ (E2E), Oliver Štrajt, naglasio je važnost virtuelnih alata koji pomažu mladima da se upoznaju sa mogućnostima koje im pruža dualno obrazovanje. Na skupu su predstavljeni novi alati koji koriste virtuelnu stvarnost, omogućavajući mladima da se „oprobaju“ u različitim zanimanjima kao što su viljuškari, zavarivači, kuvari i elektromonteri. Ove tehnologije olakšavaju mladima da istraže svoja interesovanja i dobiju uvid u strukturu zarada.

Savremeni alati, uključujući virtuelnu stvarnost, pomažu mladima da se bolje upoznaju sa svojim budućim karijerama. Kroz interaktivne igre i kvizove, učesnici su imali priliku da otkriju koje zanimanje im najviše odgovara. Događaj je okupio predstavnike različitih institucija, lokalnih samouprava, obrazovnih ustanova, civilnog sektora i poslodavaca, sa ciljem jačanja sistema karijernog vođenja i savetovanja.

Gabrijela Grujić, direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija, istakla je značaj ovog skupa za mlade ljude koji razmišljaju o svojoj budućnosti. Ona je naglasila da je karijerno vođenje i savetovanje ključno za razvoj pojedinaca i da će se kroz saradnju sa relevantnim institucijama unaprediti alati i aktivnosti potrebne za podršku mladima.

Grujić je takođe najavila razvoj portala za karijerno vođenje i savetovanje, koji će biti povezan sa centralnim registrima i pružiti sve potrebne informacije o zapošljavanju i obrazovanju. Prema njenim rečima, većina domaće privrede učestvuje u dualnom obrazovanju, što je važno za osiguranje kvaliteta obrazovanja i zapošljavanja.

Zoran Martinović, predstavnik Ministarstva za rad, ukazao je na značaj podrške koju Srbija dobija od Švajcarske u kreiranju propisa i strategija u oblasti zapošljavanja. Takođe je naglasio da je pripremljen Zakon o radnoj praksi koji će olakšati angažovanje mladih na stručnim praksama.

Ambasadorka Švajcarske u Srbiji, Anne Lugon-Moulin, istakla je da se većina mladih koji prođu stručnu praksu u kompanijama brzo zapošljava. Švajcarski sistem zapošljavanja, prema njenim rečima, može poslužiti kao model za Srbiju, a njihova saradnja traje više od decenije. Ovo je korak ka smanjenju nezaposlenosti i jačanju tržišta rada u zemlji.

Ovaj događaj, koji je deo projekta „Znanjem do posla“, pruža priliku za razmenu iskustava i predstavljanje inovativnih praksi koje doprinose razvoju sistema karijernog vođenja i savetovanja, a sve u cilju povećanja zapošljivosti mladih u Srbiji.

Milan Petrović avatar