U četvrtak, 24. aprila, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog biće otvorena izložba pod nazivom „Danica Nikić (1895-1943): biti žena u svetu umetnosti“, koja se organizuje povodom obeležavanja 130 godina od rođenja poznate slikarke iz Novog Sada. Izložba je rezultat saradnje sa porodicom Kovačević, a njeni autori su prof. dr Dijana Metlić, prof. mr umetnosti Jelena Kovačević Vorgučin, mr Milana Kvas i muzejska savetnica. Koordinator projekta je Angelina Rodić, kustoskinja.
Danica Nikić je bila više od obične slikarke; ona je bila i pedagog i dobrotvorka, a njen doprinos emancipaciji žena u srpskom društvu je neprocenjiv. Njena umetnost i rad su značajno obogatili slikarstvo u Srbiji u periodu između dva svetska rata, a izložba ima za cilj da pruži uvid u njen bogat likovni opus. Takođe, izložba je zasnovana na monografiji „Danica Nikić – slikar, pedagog, dobročinitelj“ koju je napisala dr Vera Jovanović, a očekuje se da doprinese i afirmaciji umetnica koje su bile aktivne na novosadskoj kulturnoj sceni tokom prve polovine 20. veka.
Izložba je koncipirana u tri celine. Prva celina je posvećena uglednoj građanskoj porodici Nikić, u kojoj je Danica odrasla. Ovaj deo izložbe posebno naglašava bliske veze koje je imala sa svojim ocem Jovanom i sestrom Ankicom. Ove veze su oblikovale njen umetnički i društveni život u Novom Sadu, gde je aktivno učestvovala u kulturnim dešavanjima.
Centralni deo izložbe sadrži izbor od 50 slika i crteža Danice Nikić, iz njenog bogatog opusa koji broji više od 130 radova. Ovi radovi, uglavnom intimnog formata, prikazani su u različitim tehnikama, što dodatno osvetljava njenu svestranost kao umetnice. Ova selekcija dela pruža posetiocima priliku da se upoznaju sa njenim umetničkim izrazom i stilom, koji su bili značajni za razvoj srpskog modernog slikarstva.
U završnoj celine izložbe, fokus je na pedagoškom i dobrotvornom radu Danice Nikić. Njen doprinos obrazovanju i humanitarnim aktivnostima je značajan, a ona je bila poznata po svojoj posvećenosti unapređenju položaja žena u društvu. Ovaj segment izložbe naglašava kako je Nikićeva koristila svoj talenat i znanje da inspiriše i pomogne drugima, čime je ostavila dubok trag u svojoj zajednici.
Dizajn postavke izložbe je delo dr umetnosti Jelene Janev, mr umetnosti Jelene Kovačević Vorgučin i Veljka Damjanovića, koji je takođe odgovoran za grafičko oblikovanje kataloga izložbe. Ova pažnja prema vizuelnom identitetu izložbe dodatno doprinosi njenoj sveukupnoj atmosferi i nameri da se posetioci povežu sa likom i delom Danice Nikić.
Izložba „Danica Nikić: biti žena u svetu umetnosti“ predstavlja jedinstvenu priliku da se ponovo otkrije i vrednuje rad jedne od značajnih figura srpskog slikarstva. U vremenu kada se često raspravlja o ulogama umetnica u društvu i njihovim doprinosima, ova izložba će služiti kao podsetnik na to koliko je važna borba za ravnopravnost i kako umetnost može biti moćan alat u toj borbi.
Posetioci će imati priliku da se upoznaju sa bogatom tradicijom i nasleđem koje je Danica Nikić ostavila iza sebe, kao i da shvate izazove s kojima su se žene umetnice suočavale u tom vremenu. Ova izložba ne samo da obeležava njen život i rad, već i inspiriše nove generacije umetnika i umetnica na putu ka ostvarenju svojih snova u svetu umetnosti.