Poslednje ročište za bankrot Beobanke

Milan Petrović avatar

Završno ročište u slučaju preduzeća Beobanka zakazano je za 30. jul, što predstavlja ključni korak ka konačnom gašenju ove nekadašnje banke. Ova informacija dolazi iz izvora Nedeljnik.rs, koji naglašava da će se na tom ročištu raspraviti završni račun i eventualne primedbe, čime se otvara put za poslednju deobu imovine među poveriocima. Stečajni upravnik, Agencija za osiguranje depozita, dostavila je sudu Nacrt završnog izveštaja krajem juna.

Stečaj Beobanke otvoren je 3. januara 2002. godine, a zatvaranje slučaja donosi kraj dugotrajnom procesu koji je obeležen brojnim kontroverzama. U okviru ovog stečaja, zatvaranje drugih velikih banaka, kao što su Jugobanka, Beogradska banka i Invest banka, takođe je najavljeno do kraja 2023. godine.

Jedan od najvrednijih delova imovine Beobanke je industrijski kompleks „Nova livnica“ na Novom Beogradu, koji obuhvata 11 objekata na više od sedam hektara zemljišta. Ovaj kompleks je prvo bio predmet pokušaja prodaje po sumnjivo niskoj ceni, što je izazvalo negodovanje i intervenciju Ministarstva finansija. Nakon toga je raspisan tender koji je rezultirao prodajom za 43 miliona evra.

Beobanka je imala hipoteku nad nepokretnostima nekadašnje fabrike IMT, čija je vrednost procenjena na 110 miliona evra. Na tržištu se pojavila firma ABL Solvent, koja je postala glavni poverilac i kasnije kupila imovinu IMT-a na aukciji. Na taj način, deo novca od te prodaje vratio se ABL Solventu kao hipotekarnom poveriocu.

Zgrada Beobanke kod stanice Zeleni venac čekala je na kupce gotovo 15 godina od otvorenja stečaja. Nakon renoviranja, zgrada je preimenovana u Brankov Business centar, ali ni ovaj proces nije bio jednostavan. Lokalna vlast je planirala da zgrada postane prva „zelena“ zgrada u Srbiji, ali je na kraju prodata za 4,25 miliona evra kompaniji koja je kasnije promenila vlasništvo.

U finansijskom izveštaju za 2024. godinu, Beobanka je završila sa gubitkom od 532 miliona dinara, uglavnom zbog otpisa nenaplativih sredstava. Tokom prvog kvartala 2025. godine, stečajni upravnik je uspeo da od prodaje preostalih nekretnina prihoduje 377,7 miliona dinara. Ukupna imovina Beobanke u stečaju iznosila je nešto više od četiri milijarde dinara, dok su utvrđena potraživanja poverilaca prešla 4,33 milijarde dinara.

Na kraju, ukupni „nedostatak kapitala“ Beobanke iznosi 8,8 milijardi dinara, što ukazuje da poverioci, i nakon 23 godine čekanja, verovatno neće moći da budu u potpunosti namireni. Ova situacija dodatno naglašava kompleksnost i izazove koji prate stečajne procese velikih banaka u Srbiji.

Milan Petrović avatar