U ovoj godini Elektroprivreda Srbije (EPS) planira značajno povećanje proizvodnje zelene energije, sa novim kapacitetima od 76 megavata iz obnovljivih izvora, uključujući vetar i solarne panele. Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, istakla je da je to dokaz posvećenosti EPS-a ulaganjima u obnovljive izvore energije. Prema njenim rečima, EPS ima ambiciozan cilj da do 2030. godine postigne 45 procenata udelа zelene energije u Srbiji, a mnogi razvojni projekti su u toku kako bi se taj cilj ostvario.
U aprilu je postavljen poslednji, dvadeseti vetrogenerator prvog EPS vetroparka, a završeno je i postavljanje solarnih panela u solarnoj elektrani Petka. Obe elektrane planiraju da budu uključene u mrežu tokom ove godine. U saopštenju EPS-a navedeno je da se na gradilištu vetroparka „Kostolac“ trenutno vrše intenzivni radovi na četiri lokacije: Drmno, Petka, Ćirikovac i Klenovnik. Dušan Živković, generalni direktor EPS-a, izjavio je da se gradi trafostanica, razvodno postrojenje i unutrašnja kablovska mreža.
Jedna od ključnih karakteristika ovih projekata je to što se solarna elektrana i vetropark grade na lokacijama nekadašnjih površinskih kopova i odlagališta termoelektrane u Kostolcu. Ova strategija omogućava održivo korišćenje potencijala tih lokacija, stvarajući novu energiju na efikasan način.
Solarna elektrana „Petka“ se gradi na površini od oko 15 hektara sa instaliranom snagom od 9,75 megavata, dok je planirana godišnja proizvodnja 13,7 gigavat-časova. Vetropark „Kostolac“ imaće snagu od 66 megavata, a planirana godišnja proizvodnja iznosiće 187 miliona kilovat-časova, što je dovoljno za snabdevanje približno 30.000 domaćinstava zelenom električnom energijom.
Ovi projekti se finansiraju iz kredita nemačke razvojne banke KfW u vrednosti od 110 miliona evra, dok su EPS-u odobrena dodatna bespovratna sredstva od 30 miliona evra od strane Evropske unije, kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF).
Ova ekološka inicijativa ne samo da doprinosi smanjenju emisije štetnih gasova, već i povećava energetsku nezavisnost zemlje. Ulaganja u obnovljive izvore energije predstavljaju korak ka održivoj budućnosti, a EPS je predan ostvarenju ovih ciljeva kroz razne razvojne projekte.
U svetlu globalnih klimatskih promena i potreba za smanjenjem zavisnosti od fosilnih goriva, EPS-ova strategija za povećanje udela zelene energije može značajno doprineti očuvanju životne sredine u Srbiji. U narednim godinama očekuje se nastavak ovih investicija, a sa njima i poboljšanje kvaliteta života građana kroz dostupnost čistije i održivije energije.