Pojačana kontrola MUP-a: Ova vozila da budu na oprezu, evo pravila koja morate znati

Milan Petrović avatar

Osmogodišnji dečak iz Beograda povređen je u nezgodi u Železniku dok se sa ocem vozio na električnom trotinetu, što zakonom nije dozvoljeno. Kako su mediji preneli, dete je primljeno u Tiršovu, a njegovo stanje je za sada stabilno. Ovaj incident je ukazao na potrebu za strožim poštovanjem pravila prilikom vožnje električnih trotineta, što je posebno važno s obzirom na sve veću popularnost ovih vozila.

Kada su se električni trotineti pojavili na tržištu, nisu bili regulisani zakonom, pa su vozači mogli da ih koriste bez ikakvih ograničenja. Međutim, sa poslednjim izmenama zakona o bezbednosti saobraćaja, uvedena su pravila koja se moraju poštovati. Sada je kaciga i svetloodbojni prsluk obavezna oprema, a određene rute su propisane za vožnju. Prema rečima Mirka Kokovića, pomoćnika direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, trotineti se mogu koristiti isključivo na biciklističkim stazama, biciklističkim trakama i pešačko-biciklističkim stazama. Ukoliko takve staze ne postoje, vožnja je dozvoljena na kolovozu, ali uz određena ograničenja brzine – do 30 km/h za maloletnike i do 50 km/h za odrasle.

U svetlu ovog incidenta, MUP Republike Srbije je najavio pojačanu kontrolu vozača dvotočkaša, uključujući i električne trotinetiste, koja se sprovodi od 21. do 23. maja. Policija je apelovala na vozače električnih trotineta da se strogo pridržavaju saobraćajnih propisa kako bi se smanjio broj nezgoda. Tokom ove akcije, posebna pažnja biće posvećena nekoliko ključnih aspekata, kao što su posedovanje identifikacione nalepnice, nošenje zaštitne kacige, kretanje po propisanim površinama, kao i vožnja pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci.

Vozači električnih trotineta moraju biti svesni da je vožnja ovih vozila dozvoljena samo na biciklističkim stazama, biciklističkim trakama ili pešačkim stazama. Ukoliko takve staze ne postoje, vožnja je moguća na kolovozu, ali opet uz stroga pravila. Kako je objašnjeno u videu MUP-a, maloletnici mogu voziti samo na putevima gde je brzina ograničena do 30 km/h, dok odrasli mogu koristiti puteve sa ograničenjem do 50 km/h.

Svi vozači električnih trotineta su obavezni da nose biciklističku kacigu, dok je nošenje svetloodbojnog prsluka obavezno kada se kreću kolovozom, voze noću ili u uslovima smanjene vidljivosti. Pored toga, na električnom trotinetu mora biti postavljena registraciona nalepnica koja potvrđuje da vozilo ispunjava tehničke uslove za učestvovanje u saobraćaju.

MUP takođe podseća da vožnja električnog trotineta na trotoaru nije dozvoljena, a minimalna starosna granica za upravljanje ovim vozilom je 14 godina. Ova vozila nisu namenjena deci, što je još jedan od aspekata na koji se mora obratiti pažnja kako bi se sprečili nepredviđeni incidenti.

Ovaj incident i pojačana kontrola ukazuju na važnost edukacije svih učesnika u saobraćaju o pravilima koja se moraju poštovati kako bi se smanjio rizik od nezgoda. Policija poziva sve vozače da budu odgovorni i da se pridržavaju propisa, jer je sigurnost svih učesnika u saobraćaju na prvom mestu. „Okej je biti brži od gužve, ali nije kul biti brz na pogrešan način,“ poručuje MUP u svom videu, naglašavajući važnost svesti o bezbednosti na putevima.

Milan Petrović avatar