U SUSRET PRIJEMNIM ISPITIMA: KOJE ZANIMANJE ODABRATI?
Izbor profesije predstavlja jednu od najvažnijih odluka u životu svakog pojedinca. U svetlu predstojećih prijemnih ispita, mnogi mladi se suočavaju s pitanjem kako da izaberu buduće zanimanje. Sa jedne strane, postoji pritisak da se odabere „siguran“ put, dok sa druge strane mladi često beže od tradicionalnih, ali dobro plaćenih zanata. O ovom fenomenu razgovarali smo sa Ljiljanom Pavlović iz Unije poslodavaca Srbije i Milošem Turinskim iz „Infostud“.
Na pitanje o tome koji su faktori koji utiču na izbor zanimanja među mladima, Pavlović ističe da se mladi često vode sopstvenim interesovanjima i strastima, ali i trendovima koji dolaze iz medija. „Danas je važno da se mladima ponudi više informacija o različitim profesijama, kao i o mogućnostima koje one nude“, naglasila je ona. Turinski dodaje da su zanimanja vezana za tehnologiju i digitalizaciju u porastu, dok zanati poput stolara ili vozača autobusa polako gube na popularnosti.
U razgovoru se takođe postavlja pitanje o zanimanjima koja su u padu. „Tradicionalna zanimanja kao što su zidar ili moler su u opasnosti da postanu zaboravljena, jer mladi često ne prepoznaju njihove prednosti“, smatra Turinski. Njih dvoje se slažu da je važno da se pruži podrška zanatlijama kako bi se očuvala ta zanimanja, ali i da se mladima pokaže vrednost ovih poslova.
MLADI MENJAJU NAVIKE: KRAJ ERE ALKOHOLA?
Osim izbora zanimanja, mladi se suočavaju i sa promenom životnih navika. Naime, nova istraživanja pokazuju da mladi sve manje izlaze u klubove i konzumiraju alkohol. Da li su oni najzdravija generacija ili su samo zamenili jednu naviku drugom? O ovoj temi razgovarali smo sa doktorom Svetislavom Mitrovićem, psihijatrom na Institutu za mentalno zdravlje, influenserkom Marijom Ognjenović i Nikolom Jankovićem, predsednikom upravnog odbora Ivent industrije Srbije.
„Generacija mladih danas je svesnija zdravlja i blagostanja, što može objasniti njihovu sklonost zdravijem načinu života“, rekao je Mitrović. Ognjenović dodaje da su mladi pronašli alternative zabavi, kao što su različiti hobiji, sportske aktivnosti i društvene igre. Međutim, Janković upozorava da je važno da se ne pređe u ekstrem, jer prekomerna usmerenost na zdravlje može dovesti do stresa i pritiska.
SNAŽAN ZEMLJOTRES POGODIO GRČKU. PRETI LI TOJ ZEMLJI CUNAMI?
U međuvremenu, Grčka se suočava sa ozbiljnim izazovima nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio Krit. Grčka vlada je izdala upozorenje na potencijalni cunami, što dodatno povećava zabrinutost među građanima. U ovoj situaciji, vlada takođe ulaže rekordne iznose u pripreme za odbranu od letnjih požara, s obzirom na to da se očekuje da će se prirodne nepogode nastaviti.
Naša sagovornica, seizmološkinja Ana Mladenović, naglašava da je važno biti spreman na sve moguće scenarije. „Uvek postoji rizik od novih potresa, a građani treba da budu svesni potencijalnih opasnosti“, rekla je Mladenović.
JE L’ SE NEKO ZABROJAO?
Bura oko ovogodišnje Evrovizije se ne smiruje, a sve više zemalja traži reviziju glasova. Da li ima prostora za pravne akcije ili se sve svodi na dobro poznatu frazu „Ko gubi, ima prava da se ljuti“? O ovoj temi razgovarali smo sa Urošem Markovićem, šefom srpske delegacije na Eurosongu, koji je podelio svoja viđenja situacije.
„Evrovizija je uvek bila kontroverzna, ali je važno da se fokusiramo na muziku i umetnost, a ne samo na rezultate“, rekao je Marković.
U OVOM GRADU“ PEVA I ĐUSKA – FILIP BULATOVIĆ
Na kraju, razgovarali smo sa muzičarom Filipom Bulatovićem koji je predstavio svoju novu pesmu „U ovom gradu“ i najavio predstojeći koncert u Beogradu. „Muzika je moj način izražavanja i radujem se što ću podeliti svoju strast sa publikom“, rekao je Bulatović.
U vremenu kada se suočavamo sa različitim izazovima, važno je da se mladi usmere ka pozitivnim stvarima i pronađu svoje mesto u svetu. Izbor zanimanja, promene životnih navika i kreativno izražavanje kroz muziku su samo neki od načina kako se nova generacija prilagođava savremenim trendovima.