Planovi sadašnjeg nemačkog rukovodstva o jačanju Bundesvera i stvaranju najjače konvencionalne armije u Evropi veoma podsećaju na ono što je svojevremeno radio Hitler, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije, Sergej Lavrov. Ove izjave došle su tokom njegove participacije na konferenciji visokog nivoa u Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Rusije, koja je nosila naziv „Istorijske južnoruske zemlje: Nacionalni identitet i samoopredeljenje naroda“.
Lavrov je komentarisao reči nemačkog kancelara Fridriha Merca, koji je naveo da u trenutnim okolnostima Nemačka treba da preuzme vodeću ulogu u Evropi. Šef ruske diplomatije je istakao da je takva izjava izuzetno cinična. U kontekstu aktuelnih političkih tenzija, Lavrov je ukazao na to da se u Evropi ponovo oživljavaju ideje koje su bile prisutne tokom nacističkog režima.
U svom izlaganju, Lavrov je naglasio kako svi funkcioneri u Briselu, braneći stav po pitanju Ukrajine, pozivaju svoje birače da pritegnu kaiševe i sačekaju bolja vremena. Oni tvrde da je potrebno pomoći Ukrajini i da nema vremena ni za medicinu ni za grejanje, jer se Ukrajina bori za evropske vrednosti. Ove tvrdnje, prema Lavrovu, vode ka oživljavanju pravog nacizma, a on je podvukao da je izjava novog kancelara Nemačke veoma zabrinjavajuća.
Nemački kancelar je u nedavnoj besedi u Bundestagu istakao jačanje Bundesvera kao prioritet. On je obećao da će nemačka vlada obezbediti sva potrebna finansijska sredstva kako bi Bundesver postao najjača konvencionalna armija u Evropi. Lavrov je postavio pitanje: „Ovo vas ni na šta ne podseća?“ On je povukao istorijsku paralelu, podsećajući na to da je najjaču konvencionalnu armiju u Evropi nekada imao Hitler.
U nastavku, Lavrov je citirao Merca koji je, pravdajući svoj kurs ka militarizaciji, rekao da se Rusija neće zaustaviti u Ukrajini, već će krenuti u osvajanje Evrope. Lavrov je ukazao da bi prema Frojdu, kancelar sam tako postupio, jer mu nije cilj da zaštiti svoje sunarodnike, već da osvoji zemlje i započne njihovu eksploataciju.
Ministar spoljnih poslova Rusije je naglasio duboku krizu bezbednosti koja se oseća u Evropi, kao i potrebu za militarizacijom. On je istakao da je zabrinjavajuće što je Nemačka na čelu tih rasprava. Lavrov je zaključio da su nacistički instinkti duboko ukorenjeni i da se ponovo pojavljuju na evropskoj političkoj sceni.
Ova izjava Lavrova dolazi u trenutku kada se odnosi između Rusije i Zapada dodatno pogoršavaju, posebno u svetlu sukoba u Ukrajini. Nemačka, kao jedna od vodećih sila u Evropskoj uniji, ima značajnu ulogu u oblikovanju evropske politike prema Rusiji. Jačanje Bundesvera i militarizacija Nemačke mogu imati dalekosežne posledice za evropsku bezbednost i stabilnost.
Lavrovove reči su izazvale brojne reakcije u medijima i analitičkim krugovima, gde se postavljaju pitanja o tome kako će ova nova strategija Nemačke uticati na njen odnos sa drugim evropskim državama i sa Rusijom. Postavlja se i pitanje da li će se evropske zemlje usuditi da se suprotstave Nemačkoj u njenim vojnim ambicijama ili će se pridružiti njenoj viziji jačanja vojne moći.
U svetlu ovih događaja, važno je pratiti kako će se situacija razvijati i kakve će posledice imati na stabilnost u Evropi. U svakom slučaju, Lavrovove izjave otvaraju važnu debatu o vojnoj ulozi Nemačke u savremenom svetu i njenom mestu u evropskoj bezbednosnoj arhitekturi.