Opasnosti koje vrebaju djecu i mlade na internetu su sveprisutne i zahtijevaju pažnju kako samih mladih, tako i njihovih roditelja. Nedostatak svijesti o posljedicama koje mogu nastati kao rezultat neodgovornog ponašanja na internetu može dovesti do ozbiljnih problema.
Jedna od najopasnijih platformi za online predatore je Snapchat, kako je pokazala nedavna istraga i tužba u Novom Meksiku. U slučajevima seksualne iznude, predatori manipuliraju mladima kako bi im poslali golišave fotografije, često se predstavljajući kao vršnjaci kako bi stekli povjerenje djece. Nakon što dobiju početne fotografije, počinju ih ucjenjivati tražeći još sličnog sadržaja. Problem Snapchata je u tome što poruke na ovoj platformi nestaju, što mlade ljude navodi na pogrešno uvjerenje da ih nitko ne može sačuvati, ali postoji način da se to ipak učini.
Državni tužilac Raul Torres istaknuo je da je Snapchat sa svojim pravilima i dizajnom idealan za iskorištavanje djece. Predatori mogu trajno sačuvati i distribuirati golišave fotografije djece na internetu, često na dark webu. U sklopu istrage, napravljen je lažan profil 14-godišnje djevojčice na Snapchatu, što je dovelo do otkrića oko 10.000 slika i snimaka iskorišćavanja djece na ovoj platformi. Iz kompanije Snap su izjavili da su svjesni tužbe i da će odgovoriti na sudu, ističući zajedničku zabrinutost s tužiocima za sigurnost mladih na internetu.
Važno je da se roditelji i mladi informiraju o opasnostima koje vrebaju na internetu i da budu oprezni prilikom korištenja online platformi. Edukacija o online sigurnosti je ključna kako bi se zaštitila djeca od potencijalnih predatora i izbjegle neprijatne situacije. Roditelji trebaju redovno razgovarati sa svojom djecom o njihovoj aktivnosti na internetu, postavljati granice i kontrolirati pristup određenim sadržajima.
Također, važno je da djeca budu svjesna da se online svijet razlikuje od stvarnog svijeta te da postoji mogućnost da se na internetu susretnu s nepoznatim osobama koje im ne žele dobro. Treba ih podučiti o tome kako prepoznati potencijalne prijetnje, kako se zaštititi i koje korake poduzeti ukoliko se nađu u neugodnoj ili opasnoj situaciji.
Pored edukacije, tehnološka rješenja poput filtera i ograničenja pristupa određenim sadržajima mogu pomoći u očuvanju online sigurnosti. Također, važno je pratiti novosti i informacije o cyber sigurnosti kako bi se uvijek bili u tijeku sa najnovijim prijetnjama i načinima kako ih izbjeći.
Uprkos opasnostima koje vrebaju na internetu, važno je napomenuti da online svijet nudi mnoge pozitivne mogućnosti i resurse za djecu i mlade. Važno je pravilno balansirati između korištenja online resursa i osigurati sigurno okruženje za djecu kako bi mogli maksimalno iskoristiti prednosti koje internet pruža.
Sve u svemu, važno je da svi sudionici, kako mladi tako i roditelji, budu svjesni opasnosti koje vrebaju na internetu i da poduzmu odgovarajuće mjere kako bi se zaštitili od potencijalnih prijetnji. Edukacija, komunikacija i kontrola ključni su faktori u očuvanju online sigurnosti djece i mladih, te je važno da zajedno radimo na stvaranju sigurnijeg online okruženja za sve.