Ovaj znak viđamo svaki dan, a mnogi vozači ne znaju da ga ispoštuju: Kazne su paprene

Milan Petrović avatar

Svima je dobro poznato pravilo desne strane koje se uči kao osnovno za određivanje prvenstva prolaza. Međutim, postoji još jedan važan element signalizacije koji mnogi vozači u Srbiji zanemaruju, a može ih skupo koštati. U pitanju je saobraćajni znak „STOP“. Ovaj znak, koji se može videti na svakom koraku, označava obavezno zaustavljanje vozila i ustupanje prvenstva prolaza. Zaustavljanje je obavezno i u slučaju prazne raskrsnice, kako bi se izbegle nesreće.

Znak „STOP“ je crveni osmougao sa belim slovima, i spada u grupu znakova izričitih naredbi koje upozoravaju učesnike u saobraćaju na zabrane, ograničenja i obaveze. Na mestu gde se nalazi ovaj znak, vozač je dužan da zaustavi vozilo i ustupi prvenstvo prolaza vozilima koja dolaze s puta na koji nailazi. Čak i kada je put čist, važno je poštovati ovaj znak kako bi se sprečile moguće nesreće. Nepoštovanje pravila može dovesti do značajnih novčanih kazni.

Mnogi vozači nisu sigurni koliko dugo treba da se zaustave na znaku „STOP“. Preporučuje se da se sačeka nekoliko sekundi kako bi se obezbedila dobra vidljivost u oba smera i kako bi se pokazalo da je vozač zaista primetio znak. Ukoliko se vozač zaustavi iza drugog vozila koje je već stalo, nije potrebno ponovo se zaustavljati ako postoji dobra vidljivost.

U situacijama kada znak „STOP“ ne dolazi sa zaustavnom linijom, vozač treba da se zaustavi na liniji preglednosti. To znači da prednji deo vozila treba da bude u ravni sa početkom ulice u koju se uključuje. Važno je ne ometati saobraćaj, posebno propuštati vozila koja se kreću ulicom u koju se ulazi.

Kada se znak „STOP“ kombinuje sa svetlosnim signalom, vozači ne bi trebali da se zaustavljaju ako im je zeleno svetlo. Ovo može izazvati opasne situacije, jer vozila iza njih ne očekuju da će se njihovo vozilo zaustaviti.

U slučaju da na kolovozu postoji neisprekidana zaustavna linija, njeno značenje je isto kao i za znak „STOP“. Vozači treba da postupaju kao da je znak prisutan, i da se zaustave pre nego što pređu tu liniju.

Zakon o bezbednosti saobraćaja predviđa stroge kazne za nepoštovanje znaka „STOP“. Novčane kazne se kreću od 20.000 do 40.000 dinara, ili može uslediti kazna zatvora do 30 dana. U slučaju da dođe do saobraćajne nesreće zbog nepoštovanja ovog znaka, odgovornost može biti značajna, a troškovi visoki.

Vozači treba da budu svesni svih aspekata saobraćajne signalizacije. Ukoliko primete da na raskrsnici nedostaju znakovi „STOP“ ili obrnuti trougao, neophodno je obavestiti nadležnu službu za saobraćaj kako bi se postavila odgovarajuća signalizacija. Ignorisanje ovih oznaka može doneti ne samo visoke kazne, već i ozbiljne posledice u slučaju nesreće.

Mnogi vozači u Srbiji su zbunjeni oko pravilnog postupanja na raskrsnicama i oko značaja znaka „STOP“. Važno je da svi vozači razumeju obaveze koje proističu iz ovog znaka i da se pridržavaju pravila saobraćaja kako bi se osigurala sigurnost svih učesnika u saobraćaju. Provođenje ovih pravila može značajno smanjiti rizik od nesreća i pomoći u očuvanju života na putevima.

Milan Petrović avatar