Univerzitet u Beogradu je pokrenuo inicijativu kako bi se obezbedio nastavak akademske godine, koja je trenutno u opasnosti zbog studentskih protesta i blokada fakulteta. U okviru svoje Platforme za dijalog, univerzitet je apelovao na državne organe da kroz konstruktivan dijalog ispune zahteve studenata i stvore uslove za normalno funkcionisanje obrazovnog sistema. Ova platforma je predstavljena tokom sastanka koji je 30. aprila održan između rektora Vladana Đokića i premijera Đure Macuta.
U dokumentu se ističe da bi pokušaji da se nastava odvija protiv volje studenata predstavljali kršenje prava na slobodno okupljanje, što je zagarantovano međunarodnim pravnim normama. Pored toga, takvo delovanje bi bilo u suprotnosti sa načelima akademskog integriteta i sloboda, te bi se pokazalo kao neizvodivo, s obzirom na prethodna iskustva drugih visokoškolskih ustanova u Srbiji.
Univerzitet je naglasio da rektor i dekani nemaju mandat od studenata da pregovaraju o ispunjenju njihovih zahteva ili da okončaju blokade. U Platformi je jasno navedeno da univerzitet podržava inicijalne zahteve studenata, ali ne može da se uključi u organizaciju blokada niti da ih prekine. Takođe, ističe se da su univerzitet i fakulteti svesni trenutne situacije koja je rezultat odluka studentskih plenuma i podržavaju pravo studenata na mirne proteste.
Univerzitet u Beogradu je izneo nekoliko ključnih zahteva prema vlastima. Prvenstveno, traži se prestanak pritisaka na instituciju i njene članice, uključujući obustavu vanrednog nadzora prosvetne i finansijske inspekcije. Takođe se zahteva da se okonča medijska hajka na rukovodstvo, studente i zaposlene. U vezi sa finansijama, univerzitet zahteva isplatu svih zaostalih plata iz budžetskih sredstava, kao i da se povuku nedavne izmene propisa koje se odnose na radne obaveze zaposlenih na univerzitetu.
Jedan od ključnih zahteva je i povlačenje Zaključka Vlade o smanjenju sredstava za isplatu plata nastavnicima i saradnicima. U Platformi se postavljaju i konkretna pitanja Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete, kao što su planovi za dijalog sa studentima koji blokiraju fakultete, kao i pitanje kada će se završiti tekuća školska godina u srednjim školama.
Čelnici Univerziteta su takođe izrazili zabrinutost o tome kada će početi naredna akademska godina i da li će se produžiti ova školska godina. U ovom kontekstu, postavili su i pitanja o uslovima upisa na studije u narednoj školskoj godini, kao i o mogućim promenama u vezi sa uslovima za zadržavanje studentskih stipendija i kredita.
Ova situacija ukazuje na duboke tenzije između studentskog tela i vlasti, a dijalog se čini kao jedini put ka rešenju. Univerzitet u Beogradu se poziva na hitnu reakciju vlasti kako bi se omogućio nastavak nastave i obezbedili normalni uslovi za obrazovanje. U vremenu kada su prava studenata postavljena pod sumnju, jasno je da je potrebna međusobna komunikacija i razumevanje kako bi se prevazišle prepreke koje trenutno ometaju akademski proces.
Ova situacija podseća na važnost dijaloga i saradnje između institucija i studenata, kako bi se očuvala autonomija univerziteta i osigurao kvalitet obrazovanja u Srbiji. Ključno je da vlasti prepoznaju ozbiljnost situacije i pruže odgovore na zahteve i pitanja koje je postavio Univerzitet u Beogradu.