Otvorena izložba fotografija Ivon de Roze

Tamara Nikolić avatar

Izložba „Mojoj majci“ autorke Ivon de Roze otvorena je u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu. Ova izložba, koja će trajati do 22. maja, deo je festivala Beogradski mesec fotografije. Priređivač izložbe je Simone Aconi, a otvaranju je prisustvovao i ambasador Italije, Luka Gori.

Direktor Italijanskog instituta za kulturu, Roberto Činkota, pohvalio je De Rozinu izložbu kao veoma emotivnu i dirljivu, naglašavajući da je rezultat njenog dugog istraživanja. Posetioci imaju priliku da vide razne fotografije koje prikazuju, između ostalog, zvezdicu na vojničkom šinjelu, svesku sa imenima poginulih vojnika, knjigu kroz koju je prošao metak, kao i brojne prikaze žena na starim umetničkim slikama.

U pratećem tekstu izložbe, Aconi je istakao da je crkva vojne škole Nuncijatela u Napulju tokom vekova prikupljala svedočanstva, tragove i fotografije mladih ljudi, čime se dodatno obogaćuje kontekst izložbe. Pripremajući izložbu, Aconi je naglasio da je bilo teško raditi s materijalima kao što su zastave sa vojničkim nadgrobnim spomenicima, koje simbolizuju kraj sukoba.

U svom obraćanju prisutnima, De Roza je istakla da pokušava da iz svog rada izuzme kategoriju vremena. „Nije reč o preciznim radovima, već stvaram neku vrstu zaustavljenog, neizvesnog vremena, kako bi posmatrači bili slobodni da razmišljaju o nekim temama koje su danas važne“, izjavila je italijanska fotografkinja.

De Roza je, pored izložbe, i autorka knjige fotografija „Mojoj majci“. Knjiga počinje predstavljanjem dnevnika jednog neiskusnog, mladog vojnika, dok je u njenom centralnom delu fokus na crkvi vojne škole. „Završava se pismom koje vojnik piše svojoj majci nakon što je zarobljen. Po tome se vidi koliko je i dalje mlad, koliko mu majka nedostaje i koliko ga je rat promenio“, objasnila je De Roza.

Izložba „Mojoj majci“ bavi se temama kao što su gubitak, sećanje, i emocionalne veze između roditelja i dece, posebno u kontekstu rata. Fotografije i radovi prikazani na izložbi pozivaju posmatrače da razmisle o posledicama ratova i o tome kako oni utiču na pojedince i njihove porodice.

Kroz svoje radove, De Roza se bavi pitanjem identiteta i sećanja, istražujući kako se ti koncepti menjaju u svetlu ratnih okolnosti. Njene fotografije često kombinuju lične i kolektivne priče, stvarajući snažnu emotivnu rezonancu kod posmatrača.

U svetu gde je rat sveprisutna tema, izložba „Mojoj majci“ predstavlja važan podsetnik na ljudsku stranu sukoba. Kroz umetnost, De Roza uspeva da prenese osećanja i iskustva koja su često zaboravljena ili zanemarena. Njena sposobnost da kroz fotografiju ispriča priče o ljudima, njihovim borbama i nadama, čini ovu izložbu značajnom i relevantnom.

Izložba se takođe može posmatrati kao kritika društvenih i političkih okolnosti koje vode do rata. Kroz svoje radove, De Roza postavlja pitanja o odgovornosti društva prema onima koji pate zbog ratnih sukoba, kao i o tome kako se sećanje na te događaje održava kroz generacije.

U zaključku, izložba „Mojoj majci“ predstavlja značajan doprinos razumevanju ratnih trauma i emocionalnih veza koje se formiraju u teškim vremenima. Kroz svoje istraživanje, Ivon de Roza otvara vrata za dijalog o važnim temama koje su i dalje aktuelne, podsećajući nas na značaj sećanja i empatije u svetu punom izazova. Posetioci su pozvani da razmisle o vlastitim iskustvima i osećanjima, čime se stvara prostor za lično i kolektivno razumevanje i isceljenje.

Tamara Nikolić avatar