Osumnjičeni da su ljudima prodavali telefone, a slali sveće

Milan Petrović avatar

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Beogradu, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su trojicu osumnjičenih zbog sumnje da su izvršili više krivičnih dela prevare. U pitanju su M.L. (23), Đ.J. (23) i N.P. (24), koji su uhapšeni zbog njihove uloge u prevarama koje su se dešavale na teritoriji Beograda i šire.

Prema informacijama MUP-a, osumnjičeni su od 22. novembra 2024. do 11. aprila 2025. godine, koristili internet platformu „Kupujem – Prodajem“ za oglašavanje prodaje ajfon mobilnih telefona. Međutim, umesto pravih telefona, kupcima su slali pakete sa mirisnim svećama, dezodoransima i raznim drugim sadržajem. Ova prevara je uključivala zloupotrebu identiteta drugih lica, u ovom slučaju Nikole Krstića, Lazara Komada i Marka Jagodina, čija su lična dokumenta prethodno ukradena, proglašena nevažećim ili izgubljena.

Nakon što su oštećeni kupci platili za navodno kupljene ajfone i preuzeli pakete u pošti, osumnjičeni su podizali uplaćeni novac, čime su oštetili kupce i stekli protivpravnu imovinsku korist. Ova vrsta prevare predstavlja ozbiljan problem, jer su mnogi građani postali žrtve sličnih internet prevara, posebno u vreme kada je online trgovina sve više u porastu.

Policija je tokom pretresa stanova osumnjičenih pronašla deo novca za koji se sumnja da je stečen kroz ova krivična dela. Na osnovu prikupljenih dokaza, osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti privedeni nadležnom tužilaštvu uz krivičnu prijavu.

S obzirom na to da se sumnja da je više građana oštećeno na ovaj način, MUP poziva sve oštećene da se jave Policijskoj stanici Palilula, koja se nalazi u Ulici Vojvode Milenka broj 25, ili da kontaktiraju broj telefona 011/275-3484. Ovaj poziv je važan kako bi se prikupila dodatna saznanja i informacije o svim potencijalnim žrtvama u vezi sa ovim slučajem.

Ova situacija ponovo ukazuje na važnost opreza prilikom online kupovine. Internet trgovina, iako nudi mnoge prednosti kao što su snižene cene i praktičnost, takođe nosi sa sobom rizike od prevara. Potrošači bi trebali biti svesni potencijalnih opasnosti i pre nego što izvrše kupovinu, proveriti prodavca, njegovu reputaciju i prethodne recenzije. Takođe, važno je koristiti sigurne načine plaćanja koji pružaju dodatnu zaštitu kupcima.

Pored toga, ovaj slučaj otvara i širu diskusiju o bezbednosti na internetu i potrebama za jačim zakonima i regulativama koje bi mogle zaštititi potrošače od ovakvih prevara. Policijske službe i pravosudni sistemi moraju raditi zajedno kako bi se borili protiv ovakvih kriminalnih aktivnosti i osigurali pravdu za žrtve.

U zaključku, hapšenje osumnjičenih za prevaru u Beogradu podseća nas na rizike koje nosi online trgovina, ali i na važnost saradnje između policije i građana u otkrivanju i sprečavanju ovakvih kriminalnih dela. Očekuje se da će dalja istraga otkriti više detalja o ovom slučaju i potencijalnim saučesnicima. Građani bi trebali biti oprezni i obazrivi prilikom online kupovine, a svaka sumnja u prevaru treba biti prijavljena nadležnim organima.

Milan Petrović avatar