Osuđenici OZ Zaječar i ove godine uređivali francusko vojno groblje u tom gradu

Milan Petrović avatar

Osuđenici Okružnog zatvora u Zaječaru učestvovali su, drugu godinu zaredom, sa zaposlenima u Javnom komunalnom preduzeću „Higijena“ u akciji čišćenja francuskog vojnog groblja u tom gradu kako bi im pomogli u održavanju prostora koji je jedinstven na području istočne Srbije. Ova akcija je realizovana povodom obeležavanja Dana Evrope, čime se naglašava sećanje na sve postradale za slobodu i mir.

Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, Dejan Carević, istakao je značaj ove akcije, naglašavajući da je očuvanje francuskog vojnog groblja od izuzetnog značaja za kulturno-istorijsku baštinu srpskog i francuskog naroda. Prema njegovim rečima, učestvovanje osuđenika u ovakvim aktivnostima ne samo da doprinosi očuvanju istorije, već i pomaže rehabilitaciji i reintegraciji tih pojedinaca u društvo.

Carević je podsetio da se Dan Evrope obeležava sutra i da je to savršena prilika za podsećanje na sve one koji su se borili za slobodu. On je naglasio da ovakve akcije ne samo da čine dobro za zajednicu, već i pomažu osuđenicima da se suoče sa sopstvenim postupcima i da nađu način da doprinosili društvu.

Ove godine, akcija je obuhvatila ne samo čišćenje groblja, već i različite druge aktivnosti vezane za uređenje okoline. Takođe, Carević je napomenuo da su osuđenici iz više kazneno-popravnih ustanova ranije učestvovali u projektnim aktivnostima povodom stogodišnjice od izbijanja Prvog svetskog rata, kao što je akcija „Jedno drvo za jednog ratnika“. U okviru ovog projekta, posađeno je 1,3 miliona sadnica drveća, što simbolizuje broj stanovnika koje je Srbija izgubila tokom Velikog rata.

Tokom perioda od 2014. do 2018. godine, osuđenici su učestvovali u sadnji drveća na više od 250 lokacija širom Srbije, uključujući i teško pristupačna područja. Carević je naglasio važnost ovih aktivnosti za očuvanje sećanja na svaku žrtvu Prvog svetskog rata, kao i za sanaciju teško pogođenih klizišta. Ove akcije imaju višestruki značaj, kako za ekologiju, tako i za društvo u celini.

Na vojnom groblju u Zaječaru sahranjeno je 85 državljana Francuske, čija je vojska, zajedno sa jedinicama Prve srpske armije, učestvovala u oslobađanju tog grada 19. oktobra 1918. godine. Ove informacije su podsetnik na značaj međudržavnih odnosa i prijateljstva koje su se razvijali tokom i nakon Prvog svetskog rata.

Učešće osuđenika u ovim aktivnostima predstavlja važan korak ka njihovoj reintegraciji u društvo, kao i podsećanje na to koliko je važno očuvati sećanje na istorijske događaje i žrtve koje su podnete za slobodu. Akcije poput čišćenja francuskog vojnog groblja i sadnje drveća omogućavaju osuđenicima da doprinesu svojoj zajednici, dok istovremeno grade svoje identitete na pozitivnim vrednostima.

U svetlu svih ovih aktivnosti, može se primetiti da se kroz društveno korisne radne akcije ne samo pomaže očuvanju kulturne baštine, već se i pruža prilika za osnaživanje pojedinaca koji su na putu rehabilitacije. Ovakvi projekti su primer kako se može raditi na stvaranju boljeg društva, gde svi članovi zajednice, bez obzira na prošlost, imaju priliku da doprinosi i budu deo pozitivnih promena.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: