Osmaci biraju liste želja, mesta ima dovoljno

Milan Petrović avatar

Učenici koji su završili osmi razred i položili završni ispit trenutno popunjavaju listu želja za upis u srednje škole. Pomoćnica ministra prosvete, Danka Nešović, istakla je da u srednjim školama postoji oko 72.000 mesta, dok je završni ispit polagalo oko 64.400 učenika. Prema njenim rečima, nema razloga za brigu jer će mesta biti dovoljno za sve.

„Ove godine imamo negde oko 64.400 svršenih osmaka koji su polagali završni ispit, a imamo negde oko 72.000 slobodnih mesta. Tako da, kažem, imamo dovoljno mesta za sve učenike, samo je bitan uspeh i ono što su učenici savladali i naučili u prethodnom periodu,“ rekla je Nešović za Tanjug. Ona je apelovala na učenike i njihove roditelje da pažljivo popune listu želja i provere sve podatke kako ne bi došlo do grešaka prilikom prijavljivanja.

Važno je da učenici dobro pregledaju listu želja i unesu sve neophodne podatke. Takođe, treba pažljivo da pročitaju konkurs za upis i tačno navedu naziv obrazovnog profila koji žele da upišu. Nešović je naglasila da su među gimnazijama najveću popularnost tradicionalno imale škole u Beogradu i Novom Sadu. Takođe, među stručnim školama, prošle godine su najveće interesovanje privukle Vazduhoplovna akademija, Ugostiteljska škola za smer kulinarski tehničar, kao i elektrotehnički smerovi.

„Postoje atraktivna zanimanja za koja vlada veliko interesovanje i u koja se upisuju učenici sa veoma visokim brojem poena. Pored toga, medicinske škole svake godine beleže veliku tražnju među budućim srednjoškolcima,“ dodala je ona. Nešović je takođe ukazala na to da su u konkursu za upis objavljeni i novi obrazovni profili, te je pozvala učenike i roditelje da se detaljno informišu o svim mogućnostima pre konačnog izbora škole i smera.

Svim budućim srednjoškolcima poželela je mnogo uspeha u predstojećem upisnom procesu. „Nadam se da su učenici dali sve od sebe i da će ostvareni rezultati biti dovoljni za upis u škole koje žele,“ zaključila je Nešović.

Objavljivanje konačnih rezultata raspodele po školama i obrazovnim profilima predviđeno je za 29. jun 2026. godine, kako su naveli iz Ministarstva prosvete. Završni ispit za učenike osmog razreda osnovnih škola u Srbiji održan je od 15. do 17. juna. U ponedeljak su osmaci polagali test iz srpskog jezika i književnosti, dok su u utorak imali test iz matematike. Treći test iz izbornog predmeta, koji je mogao biti biologija, geografija, istorija, fizika ili hemija, polagali su 17. juna.

Ministar prosvete, Dejan Vuk Stanković, izjavio je da su sva tri dana polaganja testova protekla bez problema i da je završni ispit za osmake uspešno završen. Ovaj postupak je veoma važan za buduće srednjoškolce jer rezultati završnog ispita direktno utiču na njihove mogućnosti za upis u željene škole.

Učenici i roditelji će imati priliku da se upoznaju sa različitim obrazovnim profilima, uključujući i nove koje su uvedene ove godine. Na taj način, oni će moći da donesu informisanu odluku o svom obrazovanju i budućim karijerama. S obzirom na to da su neka zanimanja veoma tražena, učenici bi trebalo da razmotre svoje opcije i da se usmere prema oblastima koje ih interesuju i za koje imaju afinitete.

Upis u srednje škole predstavlja važan korak u obrazovanju svakog učenika, a uspeh na završnom ispitu je samo prvi deo tog puta. Učenje, posvećenost i pravilno usmeravanje u izboru obrazovnog profila mogu značajno uticati na buduće mogućnosti i karijere. U tom smislu, ovaj period je ključan za sve učenike koji se pripremaju za sledeću fazu svog obrazovanja.

Milan Petrović avatar