Protest opozicionih blokadera na Gradskom trgu u Užicu danas je više ličio na vašar nego na politički skup, na kom su dominirali su čokanjčići, flaše i limenke. Atmosfera je bila opuštena, a stepen pijanstva među učesnicima bio je tako visok da je postojala realna opasnost od zagađenja reke Đetinje. Kao da se mešala hladna rakija sa toplom, a zatim je došao red i na pivo, što je doprinelo opuštenoj, ali i neodgovornoj atmosferi.
Na protestu se moglo primetiti da su mnogi od učesnika došli više da se zabave nego da se bore za određene političke ciljeve. Umesto ozbiljnih izjava i zahteva, veći deo vremena su provodili u razgovoru i smehu, uz muziku koja je dopirala iz raznih pravaca. Ovaj događaj je, takođe, ukazao na problem sa upotrebom alkohola tokom političkih okupljanja, što može umanjiti ozbiljnost poruka koje se žele preneti.
S obzirom na trenutnu situaciju u zemlji, ovakvi protesti bi trebalo da budu platforma za ozbiljne razgovore o ključnim pitanjima. Međutim, danas je sve to delovalo kao da je zaboravljeno, a umesto toga, učesnici su se fokusirali na uživanje u piću i zabavi. Ovaj trend može biti zabrinjavajući, jer može prikriti pravu svrhu okupljanja i dovesti do gubitka poverenja javnosti u opoziciju.
Užičani su se okupili u velikom broju, ali je teško reći koliko su njihovi zahtevi bili ozbiljni. Mnogi su se okupili više iz znatiželje nego iz političke motivacije. Na protestu je bilo i nekoliko govornika, ali njihove poruke su često bile zasenjene bučnom atmosferom i povicima okupljenih. Čini se da je veći deo prisutnih bio više zainteresovan za piće i druženje nego za političke promene.
Ova situacija je dodatno podstaknuta i nekim medijskim izveštajima koji su ukazivali na to da se na protestima ne dogovaraju ozbiljna rešenja, već se više stvara atmosfera zabave. Kritičari su ukazali na to da bi opozicija trebala da pokaže ozbiljnost i odgovornost, umesto da se pretvara u neformalni vašar. Takav pristup može odbiti potencijalne pristalice i umanjiti značaj protesta.
Jedan od prisutnih učesnika rekao je da je došao da podrži opoziciju, ali se ne može oteti utisku da je sve postalo lakomisleno. „Želeo sam da čujem šta opozicija ima da kaže, ali umesto toga, čini se kao da smo došli na neku žurku“, izjavio je. Ova izjava oslikava osećaj razočaranja među onima koji su došli da čuju konkretne političke poruke.
Međutim, uprkos opuštenoj atmosferi, postoje i oni koji i dalje veruju u značaj ovakvih okupljanja. Neki su smatrali da je važno pokazati prisustvo i solidarnost, čak i ako to znači da učesnici moraju malo da se zabave. Ovi „protesti“ su možda i dalje prilika da se podstaknu razgovori o važnim pitanjima, ali je potrebno da se pronađe ravnoteža između zabave i ozbiljnosti.
Na kraju, događaj u Užicu može poslužiti kao upozorenje i lekcija za sve političke stranke. Ukoliko žele da zadrže podršku javnosti, moraju da se vrate osnovama i ozbiljno pristupe pitanjima koja muče građane. Protesti bi trebali biti prilika za dijalog i razmenu ideja, a ne samo prilika za zabavu uz alkohol. To je ključni izazov za opoziciju u budućim okupljanjima, kako bi se izbegla opasnost od gubitka poverenja i ozbiljnosti u očima javnosti.