Na udaru oluja trenutno su Pirinejsko poluostrvo i oblast Alpa, dok u višim delovima ovih planinskih lanaca pada sneg. Ciklon koji se formira iznad Alpa donosi sa sobom snažne oblačne sisteme koji se kreću kroz zapadni i centralni deo Mediterana, uz jake kiše i grmljavinske oluje. U ovom trenutku, preko zapadne Evrope prodire hladnija vazdušna masa, dok veoma topla vazdušna masa struji sa Mediterana. Ovo stvara uslove za obilne padavine, posebno u pograničnim oblastima Alpa, gde se mešaju topli i hladni vazduh.
Olujni oblaci već su stigli do zapada Mađarske i nastavljaju svoj put prema istoku. U Srbiji, međutim, i dalje vlada veoma toplo vreme, sa temperaturama koje dostižu 30 stepeni. Naša zemlja, kao i jugoistok Evrope, trenutno su među najtoplijim delovima kontinenta. Topla vazdušna masa koja dolazi iz jugozapadnog strujanja dopire sve do istočne Evrope, dok se sa severa preko zapadne Evrope i Alpa premešta hladnija vazdušna masa.
Večeras i noćas, postoji mogućnost lokalnih grmljavinskih pljuskova u predfrontalnom delu. U ponedeljak, sever i zapad Srbije očekuju jače naoblačenje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. U ovim uslovima, mogu se javiti i grmljavinske oluje sa gradom, kao i obilni pljuskovi i jaki gromovi. Na jugu i istoku zemlje, vreme će ostati pretežno sunčano i veoma toplo, sa maksimalnim temperaturama od 22 stepena na severozapadu Bačke do 30 stepeni na jugoistoku Srbije, dok će u Beogradu temperature dostići 26 stepeni.
Od utorka do vikenda, Srbiju očekuje period kišovitog i svežijeg vremena, sa povremenim kišama, pljuskovima i grmljavinskim olujama. U nekim predelima, moguće su pojave grada, jakih gromova i veoma obilnih pljuskova. U područjima sa intenzivnijim grmljavinskim procesima, očekuje se da će u kratkom vremenskom intervalu pasti više od 30 litara kiše po kvadratnom metru, što nosi rizik od urbanih poplava i bujica.
Očekuje se da će od utorka do kraja sedmice temperature biti znatno niže, između 17 i 23 stepena, dok je prosek maksimalne temperature za ovo doba godine između 20 i 25 stepeni. Dakle, nakon letnjih dana, Srbija se suočava sa promenljivim, prolećnim i kišovitim vremenom, a posle nekih dana temperature će biti niže i za 10 stepeni u odnosu na aktuelne.
S obzirom na to da se sledeće sedmice očekuju nepovoljne vremenske prilike, važno je redovno pratiti obaveštenja državnih i nadležnih službi, kao i ponašati se u skladu sa njihovim upozorenjima. Od vikenda, prognozira se postepena stabilizacija vremena, ali će i dalje ostati relativno sveže.
Padavine koje se očekuju u Srbiji i regionu biće prljave, odnosno obojene, zbog čestica pustinjskog peska koje dolaze iz Sahare u okviru snažnog jugozapadnog visinskog strujanja. Ovo dodatno komplikuje situaciju i može uticati na kvalitet vazduha.
U zaključku, predstojeća sedmica donosi značajne promene u vremenskim uslovima u Srbiji. Nakon perioda toplog vremena, stanovnici se moraju pripremiti za kišu, grmljavinske oluje i znatno hladnije temperature. Priprema i praćenje vremenskih prognoza postaju ključni kako bi se izbegle moguće nepogode i posledice koje mogu nastati usled jakih padavina.