Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali najavio je danas da će konačna odluka o povećanju minimalne cene rada biti doneta u naredne dve nedelje. Ova izjava usledila je nakon održanog kolegijuma Socijalno-ekonomskog saveta (SES) u Vladi Srbije, gde su diskutovani predlozi za povećanje minimalne zarade.
Mali je na svom Instagram nalogu podelio informacije o sastanku SES-a, naglasivši da će u narednom periodu biti organizovana dodatna sednica na kojoj će se doneti konačna odluka. „Danas smo u Vladi Srbije održali kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta, na kome smo razgovarali o predlogu Vlade za povećanje minimalne zarade u Srbiji. Nakon kolegijuma, u naredne dve nedelje sledi sednica Socijalno-ekonomskog saveta, na kome će biti doneta i konačna odluka o povećanju,“ napisao je Mali.
U svom prethodnom obraćanju u Skupštini Srbije, Mali je najavio vanredno povećanje minimalne zarade koje će stupiti na snagu od 1. oktobra 2025. godine, kao i redovno povećanje od januara 2026. godine. Trenutna minimalna zarada u Srbiji iznosi 457 evra, a prema njegovim rečima, planira se povećanje na 500 evra od oktobra, a zatim na 550 evra od januara sledeće godine. „Dakle, imaćemo dva povećanja,“ naglasio je on.
Osim toga, ministar Mali je izneo prognoze o minimalnoj zaradi do 2028. godine, kada bi ona mogla da iznosi 651 evro ukoliko se budu realizovala dodatna povećanja. Ova najava dolazi u trenutku kada se u Srbiji intensiviraju razgovori između sindikata i poslodavaca o uslovima rada i zaradama.
Minimalna zarada pokriva osnovnu platu izračunatu prema broju radnih sati. Međutim, važno je napomenuti da dodatni troškovi, kao što su topli obrok, regres za godišnji odmor, prekovremeni i noćni rad, kao i rad tokom državnih praznika, nisu uključeni u ovu cifru. Pored toga, radnici imaju pravo na naknadu za prevoz, troškove službenih putovanja, smeštaj i ishranu ako ih poslodavac ne obezbedi, kao i regres za godišnji odmor.
Ova pitanja su od ključne važnosti za poboljšanje životnog standarda radnika u Srbiji, a očekivanja su da će nova povećanja minimalne zarade doneti određeni napredak. Iako su najavljene promene, konačna odluka o visini minimalne zarade zavisi od daljih pregovora i dogovora između relevantnih strana.
U narednim nedeljama biće zanimljivo pratiti kako će se situacija razvijati i kakve konkretne mere će biti preduzete u cilju unapređenja radničkih prava i poboljšanja ekonomske situacije u zemlji.