Od danas, 21. jula, svi putnici koji krstare Grčkom obavezni su da plate novu taksu koja se uvodi u cilju smanjenja pritiska na infrastrukturu, posebno na popularnim ostrvima koja se suočavaju s velikim brojem turista. Direktor Jute, Aleksandar Seničić, izjavio je da će taksa iznositi 20 evra tokom vrhunca sezone na Santoriniju i Mikonosu, dok će u ostalim lukama širom Grčke taksa biti 5 evra tokom sezone, a van sezone samo 1 evro.
Seničić je pojasnio da će taksa biti naplaćivana u svim lukama gde brodovi pristaju tokom krstarenja. Ova odluka doneta je kako bi se smanjio pritisak na infrastrukturu i pomoglo popularnim destinacijama koje se bore s prekomernim turizmom. Taksa će biti srazmerna sezoni, pa će u oktobru iznositi 10 evra, a tokom zime 5 evra, dok će u svim ostalim lukama tokom sezone taksa iznositi 5 evra, a van sezone 1 evro.
Putnici koji napuštaju brod za krstarenje biće obavezni da plate taksu, dok oni koji ostanu na brodu nisu u obavezi da je plate. Seničić je naglasio da je taksa jednokratna i da se plaća samo prvi put kada putnik stigne na određeno ostrvo, bez obzira na dužinu boravka.
Naplata takse neće se vršiti direktno na ostrvu, već isključivo na brodu. Kada se putnici iskrcaju, njihova brodska kartica biće skenirana, a taksa će se automatski zadužiti na njihovom računu. Na kraju krstarenja, ukupni troškovi, uključujući ovu taksu, biće plaćeni zajedno.
Cilj ove takse je razvoj infrastrukture i podrška ostrvima koja su pretrpela velike ekološke udare u poslednjim godinama. Seničić ističe da je jedan od razloga za uvođenje takse smanjenje broja posetilaca na Santoriniju i Mikonosu, koji su opterećeni prekomernim turizmom, što predstavlja veliki problem za mnoga mesta u Evropi.
Održivi razvoj turizma je prioritet Grčke, a ova taksa će doprineti tom cilju. Kada je reč o trenutnoj situaciji sa turističkim aranžmanima, Seničić navodi da je sezona nešto slabija u pogledu broja putnika koji putuju preko turističkih agencija, ali za sada sve destinacije funkcionišu bez problema.
Uvođenje ove takse, prema rečima Seničića, predstavlja korak ka unapređenju turističkog sektora u Grčkoj, ali i ka očuvanju prirodnih resursa i infrastrukture koja je pod sve većim pritiskom usled masovnog turizma. Grčka se suočava s izazovima koje donosi prekomerni turizam, a ova taksa je deo šireg plana za održavanje ravnoteže između turizma i očuvanja prirodnog okruženja.
Putnici koji planiraju krstarenje Grčkom treba da budu svesni novih pravila i troškova koji dolaze sa njima. Grčka, kao jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u svetu, nastoji da pronađe rešenja koja će omogućiti turistima da uživaju u njenim lepotama, a istovremeno zaštititi lokalne resurse i zajednice.
U budućnosti, Grčka planira da nastavi s ovakvim inicijativama kako bi osigurala održivost svojih turističkih resursa. Ova taksa može poslužiti kao model za druge popularne destinacije koje se suočavaju s sličnim izazovima, a sve u cilju očuvanja prirodnih i kulturnih vrednosti koje čine Grčku jedinstvenom na globalnoj turističkoj sceni.