U Grčkoj je od 1. jula 2025. godine uvedena taksa za krstarenje lukama, čija visina zavisi od specifične luke. Prema rečima direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA), najveće takse biće naplaćene na popularnim ostrvima Mikonos i Santorini, gde će do 30. septembra ova taksa iznositi 20 evra po gostu.
Taksa se plaća samo jednom prilikom izlaska putnika sa broda. Ukoliko putnik ne napusti brod, taksa se ne plaća. Takođe, taksa se naplaćuje samo jedanput po luci, čak i ako putnik više puta izlazi tokom dana. U slučaju noćenja u luci, taksa se takođe plaća samo jednom.
Seničić je za Tanjug izjavio da se taksa naplaćuje na svim ostrvima u Grčkoj, što važi za posetioce koji koriste kruzerske kompanije. Nakon izlaska sa broda, putnici će na svom računu na brodu videti dodatak za ovu taksu. Osnovna intencija uvođenja takse je smanjenje pritiska na popularna ostrva i regulisanje broja poseta, s obzirom na to da su Mikonos i Santorini među najposećenijim i najluksuznijim destinacijama.
Osim toga, sredstva prikupljena kroz takse biće usmerena na održivi razvoj turizma i pomoć lokalnim zajednicama koje su pretrpele velike štete od prirodnih katastrofa poput poplava i požara. Na ostalim grčkim ostrvima, tokom letnje sezone, taksa će iznositi 5 evra, dok će u vansezoni na Mikonosu i Santoriniju koštati 10 evra, a na ostalim ostrvima 3 evra. Tokom zimske sezone, taksa će iznositi 5 evra za najpoznatija ostrva, dok će na manje popularnim ostrvima biti samo 1 evro.
Na pitanje kako će uvođenje taksi uticati na srpske turiste prilikom odabira destinacija, Seničić je rekao da trenutno nema podataka o ovom pitanju. Međutim, napominje da će svi koji su već rezervisali krstarenje morati da prihvate nove uslove, jer nije moguće otkazati putovanje zbog taksi koje će povećati ukupne troškove. Ipak, on smatra da ova novina neće značajno uticati na srpske turiste, jer se krstarenja u Srbiji još uvek nalaze u fazi razvoja.
U poređenju sa drugim destinacijama koje naplaćuju slične takse, Seničić je naveo da Venecija naplaćuje jednokratnu taksu od 5 evra za ulazak svih turista, naročito tokom letnje sezone. Iako se očekuje da slične takse budu uvedene i u Barseloni i drugim popularnim turističkim mestima, za sada nema informacija o konkretnim planovima.
Govoreći o popularnosti Grčke među srpskim turistima, Seničić je istakao da se očekuje da će oko milion naših građana letovati u Grčkoj tokom ove sezone. Pored Grčke, popularne destinacije su i Crna Gora, Turska, Tunis, Egipat, kao i Španija i Italija. Hrvatska se takođe ističe kao atraktivna destinacija, posebno za individualne putnike, dok Bugarska privlači veliki broj turista zbog povoljnog odnosa cena i kvaliteta.
U regionu, Crna Gora ostaje najpopularnija destinacija, dok Bugarska beleži između 50.000 i 60.000 srpskih turista godišnje. Hrvatska privlači oko 30.000 srpskih turista, dok manji broj posetilaca bira Neum i deo obale Slovenije.
Na kraju, Seničić je komentarisao najavljeno povećanje cena za izdavanje dozvola za ulazak u Evropsku uniju. Evropska komisija je najavila uvođenje novih sistema još od 2021. godine, ali su ti planovi odlagani. Sada se očekuje da će novi sistem biti uveden 2026. godine, uz povećanje takse koja bi mogla iznositi 20 evra. Međutim, on smatra da će to imati minimalan uticaj na broj putnika koji putuju u EU.
U svakom slučaju, ove promene ukazuju na sve veće regulative u turizmu, a turisti će morati da se prilagode novim pravilima prilikom planiranja svojih putovanja.