Objavljen telefonski razgovor Dodika i Bakira Izetbegovića, pljuštale uvrede

Tamara Nikolić avatar

Dodik optužuje Izetbegovića za pretnje i navodne planove likvidacije, dok Izetbegović te optužbe smatra besmislicama. Ovaj sukob se ne odnosi samo na međusobne uvrede, već i na tumačenje Dejtonskog sporazuma, ulogu pravosuđa i stanje u entitetima.

Portal "Srpski glasnik" iz Bosne i Hercegovine objavio je snimak telefonskog razgovora između predsednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera SDA Bakira Izetbegovića. U tom razgovoru, koji traje sedam minuta, razmenjuju se pretnje, uvrede i optužbe, a tema razgovora uključuje i "kupovinu papaka" i ko nanosi štetu Bosni i Hercegovini.

Na početku razgovora, Dodik konstatovao da mu Izetbegović preti "da ga treba skloniti silom" i iznosi navodne informacije da "mudžahedini žele da ga likvidiraju". Izetbegović te optužbe odbacuje kao "budalaštine", objašnjavajući da pod "silom" misli na pravosuđe koje treba da zaustavi Dodikovu dvodecenijsku destruktivnu politiku.

U razgovoru se smenjuju i optužbe o "kupovini papaka", dodvoravanju stranim centrima moći, stanju u entitetima, te tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Izetbegović naziva Dodika "štetočinom" koja vodi "hajdučku politiku" i nanosi štetu svom narodu, dok mu Dodik uzvraća uvredom da je za Srbe on "korisni idiot" koga niko neće dirati.

Dodik, u jednom trenutku, izjavljuje: "Koja zemlja? Je***a te zemlja. Vi hoćete zemlju koju ne možete da imate." Ove reči dodatno oslikavaju tenzije između dvojice lidera i njihovih političkih stavova.

Ovaj sukob je počeo nakon Izetbegovićevog gostovanja na Federalnoj televiziji (FTV) pre dva dana, gde je govorio o političkoj krizi i izjavio da će se status Milorada Dodika na kraju morati rešiti "nekom silom". Izetbegović je istakao da će pravosuđe i međunarodna zajednica morati primeniti zakone, Dejtonski sporazum i Ustav BiH, naglašavajući da bez vladavine zakona, koja se odnosi na sve, uključujući i Dodika, BiH neće napredovati.

Izetbegović je dodao da se nada da će narod u Republici Srpskoj shvatiti da će jednog dana Dodik otići, slično kao što je Viktor Orban napustio vlast. Ove reči su izazvale reakciju Dodika koji je putem društvenih mreža rekao da se "Bakir u svom strahu ohrabrio da preti". Nakon toga, Dodik je odlučio da lično pozove Izetbegovića, a razgovor se odigrao juče.

Ova situacija dodatno pojačava tenzije u Bosni i Hercegovini, gde se politički lideri često sukobljavaju oko tumačenja Dejtonskog sporazuma i budućnosti zemlje. Sukobi između Dodika i Izetbegovića reflektuju dublje političke podjele i nesuglasice unutar BiH, a razgovor koji je procurio u javnost samo je jedan od mnogih primera polarizacije političkog pejzaža.

S obzirom na trenutnu situaciju, jasno je da će se tenzije nastaviti, a politički lideri će morati pronaći načine da prevaziđu nesuglasice. Kako se približavaju izbori, politička retorika će verovatno postati još intenzivnija, a lideri će se truditi da zadrže podršku svojih birača.

Ovaj sukob takođe ukazuje na potrebu za jačanjem pravosudnog sistema i vladavine prava u BiH, što je ključno za stabilizaciju i budući razvoj zemlje. U tom kontekstu, međunarodna zajednica igra ključnu ulogu u podršci procesima koji mogu doprineti smirivanju tenzija i izgradnji povjerenja među različitim etničkim grupama u zemlji.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: