Nova pravila za putovanja u EU: ETIAS taksa raste na 20 evra od 2026. godine

Milan Petrović avatar

Evropska komisija je najavila nova pravila koja se odnose na putovanja u Evropsku uniju, a jedno od najznačajnijih je povećanje ETIAS takse na 20 evra od 2026. godine. Ova taksa se odnosi na državljane trećih zemalja koji putuju u EU bez vize. Ovo povećanje predstavlja gotovo trostruko uvećanje u odnosu na prvobitno dogovoreni iznos.

ETIAS, ili Evropski sistem za informacije i ovlašćenja o putovanjima, biće obavezan za sve države članice EU, osim Irske, kao i za Island, Norvešku, Lihtenštajn i Švajcarsku. Putnici iz ovih zemalja će morati unapred da podnesu zahtev za ovlašćenje pre nego što krenu na put. Ovaj sistem je uspostavljen kao ekvivalent američkom ESTA sistemu i ima za cilj da unapredi bezbednost granica EU.

Za razliku od tradicionalnih viza, ETIAS predstavlja elektronski sistem koji omogućava identifikaciju potencijalnih bezbednosnih i migracionih rizika. Putnici će biti u obavezi da dostave osnovne lične podatke, a sistem će analizirati te informacije kako bi utvrdio da li postoji neki rizik. Uredba o ETIAS-u je usvojena 2018. godine, a prvobitna taksa je iznosila sedam evra. Međutim, zbog inflacije i povećanih operativnih troškova, Komisija je predložila povećanje takse na 20 evra, što se smatra u skladu sa sličnim programima u drugim zemljama.

Naime, britanski ETA i američki ESTA sistemi naplaćuju takse koje se kreću između 16 i 18 evra, a novo pravilo o ETIAS-u je takođe usmereno ka usklađivanju sa tim praksama. Ovlašćenje dobijeno putem ETIAS-a biće važeće tri godine i omogućava putnicima da ostanu u EU do 90 dana tokom jednog putovanja.

Izuzeci od plaćanja takse

Međutim, postoje izuzeci od plaćanja takse. Mlađi od 18 godina, stariji od 70 godina, kao i članovi porodica građana EU ili onih koji imaju pravo na slobodno kretanje unutar Unije, neće morati da plaćaju taksu. Iako je sistem ETIAS planiran pre sedam godina, automatizovani sistem granične kontrole još uvek nije operativan. Komisija očekuje da će ovaj sistem postati funkcionalan do kraja 2026. godine, kada bi svi putnici iz trećih zemalja morali da imaju ETIAS ovlašćenje pre ulaska u EU.

Za putnike koji su obavezni da podnesu zahtev za ETIAS, proces će biti jednostavan i brz. Neće biti potrebe da odlaze u konzulat ili ambasadu, jer će se sve obaviti online. U većini slučajeva, odgovori će stići u roku od nekoliko minuta. Ovo predstavlja značajnu olakšicu za putnike, s obzirom na to da su šengenske vize obično komplikovanije i traju do 90 dana.

ETIAS sistem će koristiti razne baze podataka za proveru bezbednosnih, zdravstvenih i migracionih rizika, uključujući Interpol, Evropol i Šengenski informacioni sistem. U slučaju da tokom provere budu otkrivene crvene zastavice, kao što su kriminalne aktivnosti ili ukradeni pasoši, vlasti EU zadržaće pravo da odbiju ulazak putnicima koji predstavljaju rizik.

Trenutno, putnici iz trećih zemalja mogu da ulaze u EU bez plaćanja takve takse, jer ETIAS još nije pokrenut. Međutim, očekuje se da će sistem biti u funkciji do kraja 2026. godine, što će značajno promeniti način na koji se putnici pripremaju za putovanja u EU.

Ova nova pravila imaju za cilj da unaprede sigurnost i kontrolu na granicama EU, a istovremeno olakšaju putovanje onima koji ispunjavaju sve potrebne uslove. S obzirom na sve veći broj putnika, implementacija ETIAS-a predstavlja važan korak ka povećanju efikasnosti i sigurnosti u evropskom prostoru.

(Tanjug)

Milan Petrović avatar