Na promociji u Salonu muzeja, prisutnima su se obratili Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, i Siniša Onjin, direktor Muzeja u Zrenjaninu. Ova svečanost označila je važan trenutak u unapređenju muzejske ponude, koja je rezultat uspešne saradnje između Muzeja u Zrenjaninu i muzeja Munkači Mihalj iz Bekeščabe, smeštenog u susednoj Mađarskoj.
Siniša Onjin je istakao da je saradnja između dva muzeja započela posetom tima iz Zrenjanina kolegama u Bekeščabi, gde su se upoznali sa inovativnom tehnologijom koja se koristi za poboljšanje muzejske postavke. Tokom ove saradnje, postavljeni su preko 90 NFC čipova, koji omogućavaju posetiocima da lako pristupe dodatnim informacijama o izloženim eksponatima putem svojih pametnih telefona. Ova moderna tehnologija obezbeđuje brz i interaktivan pristup podacima, čime se značajno unapređuje iskustvo posetilaca.
Arpad Fremond je dodao da su se ljubazno odazvali na poziv i pružili podršku stručnom timu iz Zrenjanina u implementaciji ovog projekta. On je izrazio nadu da će se projekat uspešno sprovesti i da će doprineti boljem razumevanju i uživanju u kulturnom nasleđu.
NFC čipovi su raspoređeni u svim prostorijama stalne postavke muzeja, pružajući informacije o ambijentalnim celinama i eksponatima. Ove informacije su dostupne na čak 20 različitih jezika, što omogućava posetiocima iz celog sveta da imaju bogatije i pristupačnije iskustvo tokom svoje posete muzeju. Na ovaj način, Muzej u Zrenjaninu postaje mnogo pristupačniji široj javnosti i turistima, omogućavajući im da se bolje upoznaju sa kulturnim blagom koje se čuva u ovom muzeju.
Implementacija NFC čipova predstavlja značajan korak ka modernizaciji muzejske postavke i prilagođavanju potrebama savremenih posetilaca. Ova tehnologija nije samo alat za informisanje, već i sredstvo koje može da obogati iskustvo posetilaca kroz interakciju sa izloženim sadržajem. Na primer, posetioci mogu skenirati čipove i dobijati informacije o istorijskim kontekstima, umetnicima, materijalima i tehnikama korišćenim u stvaranju umetničkih dela, što dodatno produbljuje njihovo razumevanje.
U svetu gde je tehnologija sve prisutnija, muzeji se suočavaju sa izazovima kako privući i zadržati pažnju posetilaca. Korišćenje NFC čipova može se smatrati odgovorom na te izazove, jer pruža mogućnost da se posetioci angažuju na nov i uzbudljiv način. Na primer, interaktivne ture koje uključuju audio i video sadržaje mogu dodatno obogatiti iskustvo posetilaca, čineći muzej ne samo mestom za gledanje, već i aktivno učenje.
Osim toga, ovakav pristup takođe može doprineti promociji kulturnog nasleđa i umetnosti, jer omogućava posetiocima da se povežu sa umetničkim delima na način koji je ranije bio nezamisliv. Učenje o kulturi i istoriji kroz interaktivne i tehnološki napredne metode može inspirisati nove generacije da se zainteresuju za umetnost i istoriju, što je od suštinskog značaja za očuvanje kulturne baštine.
Zrenjaninski muzej, kroz ovu modernizaciju i saradnju sa mađarskim kolegama, postavlja temelje za buduće inovacije u muzejskoj praksi. Ovaj projekat ne samo da unapređuje muzejski sadržaj, već i otvara vrata za dalju saradnju između institucija iz Srbije i Mađarske, doprinoseći razmeni znanja i iskustava.
U zaključku, implementacija NFC čipova u Muzeju u Zrenjaninu predstavlja značajan iskorak u pravcu modernizacije muzejskog iskustva. Ova tehnologija omogućava posetiocima da se interaktivno angažuju sa eksponatima, dok istovremeno pruža bogatstvo informacija na više jezika, čime se obezbeđuje pristupačnost za širu publiku. Ovakvi projekti su od ključnog značaja za očuvanje i promociju kulturnog nasleđa, a saradnja između muzeja u Zrenjaninu i Bekeščabi služi kao inspiracija za buduće inicijative u ovoj oblasti.