Niš: Nastavno-naučna veća 10 fakulteta donela odluku o nastavku nastave, jedan nije ni prestajao da radi

Milan Petrović avatar

U gradu Nišu, nedavno je donesena odluka o nastavku nastave na deset fakulteta, čime se nastavlja obrazovni proces koji je bio prekinut usled različitih okolnosti. Ova odluka je rezultat zajedničkog delovanja nastavno-naučnih veća, koja su se okupila kako bi razmotrila trenutnu situaciju i mogućnosti za nastavak obrazovanja. Važno je napomenuti da je jedan od fakulteta nastavio sa radom bez prekida, što ukazuje na raznolike pristupe i strategije u obrazovnom sektoru.

U prethodnim mesecima, mnogi fakulteti su se suočili sa izazovima koji su proizašli iz globalne pandemije, kao i iz promena u zakonodavnom okviru i obrazovnoj politici. Ove promene su često zahtevale prilagođavanje nastavnih planova i programa, kao i prelazak na online nastavu. Ipak, kako se situacija stabilizovala, fakulteti su počeli da se vraćaju tradicionalnim oblicima nastave.

U Nišu, ovih deset fakulteta su prepoznali potrebu za nastavkom nastave, kako bi se studenti mogli pripremiti za svoje buduće karijere i akademske ciljeve. Odluka o ponovnom pokretanju nastave doneta je uzimajući u obzir sve neophodne mere zaštite zdravlja, kao i preporuke relevantnih zdravstvenih institucija. Fakulteti su obavezni da obezbede uslove koji će omogućiti sigurno učenje i interakciju među studentima i profesorima.

Jedan od ključnih faktora koji je uticao na ovu odluku jeste želja da se očuva kontinuitet obrazovanja. Studenti su često bili pogođeni prekidima u nastavi, što je otežalo njihov akademski napredak. Stoga je važno da fakulteti osiguraju da se nastava odvija redovno, uz poštovanje svih potrebnih mera zaštite.

Pored toga, fakulteti su se suočili sa izazovima u vezi sa praktičnom nastava, koja je neophodna za mnoge studijske programe. Mnoge oblasti, kao što su medicina, inženjering i umetnost, zahtevaju praktičnu obuku koja se ne može adekvatno zameniti online nastavom. Odluka o nastavku nastave omogućava studentima da se vrate u laboratorije, radionice i studijske centre, što će im pomoći da steknu neophodna praktična znanja i veštine.

Tokom sastanka nastavno-naučnih veća, istaknuta je i važnost saradnje između fakulteta, kao i podrške koju studenti mogu dobiti od svojih profesora i mentora. Fakulteti su naglasili da će nastaviti da rade na jačanju akademskih programa, kao i na pružanju dodatne podrške studentima kako bi im pomogli da prevaziđu izazove koje su doživeli tokom prethodnog perioda.

S obzirom na to da je jedan od fakulteta nastavio sa radom bez prekida, to može sugerisati da su neki programi bili bolje prilagođeni adaptaciji na nove okolnosti. Ovaj fakultet je možda uspeo da implementira strategije online nastave koje su se pokazale efikasnima, omogućavajući studentima da nastave sa svojim obrazovanjem bez prekida. U svetlu ovih informacija, ostali fakulteti mogu uzeti u obzir najbolje prakse ovog fakulteta prilikom planiranja svojih budućih obrazovnih strategija.

Kao zaključak, odluka o nastavku nastave na deset fakulteta u Nišu predstavlja važan korak ka vraćanju u normalne obrazovne tokove. Ova odluka je rezultat zajedničkog rada i razumevanja potreba studenata, kao i spremnosti fakulteta da se prilagode novim okolnostima. U narednom periodu, očekuje se da će fakulteti nastaviti da prate situaciju i prilagođavaju se potrebama svojih studenata, kako bi obezbedili kvalitetno obrazovanje i podršku. Uz odgovarajuće mere zaštite i saradnju između svih učesnika u obrazovnom procesu, Niš može postati primer dobre prakse u pogledu obezbeđivanja nastave u izazovnim vremenima.

Milan Petrović avatar