Nakon završetka krvavog rata 1975. godine, Vijetnam se suočio sa ogromnim izazovima. Zemlja je bila gotovo potpuno devastirana, a njena ekonomija je bila u potpunom kolapsu. Infrastruktura je bila u ruševinama, a poljoprivreda je bila na rubu opstanka. S obzirom na to da su se Vijetnamci suočavali sa višegodišnjim siromaštvom, hiperinflacijom i međunarodnom izolacijom, bilo je jasno da je neophodna reforma.
Godina 1986. bila je prekretnica. Vijetnam je odlučio da pređe sa centralizovanog ekonomskog modela na tržišno orijentisanu ekonomiju. U trenutku kada su ovi reformi započete, BDP po glavi stanovnika iznosio je samo oko 100 dolara. Reformama su se decentralizovale ekonomske kontrole, podstakao privatni sektor, a strane investicije su postale prioritet. Ove mere rezultovale su neverovatnim rastom, tako da je do 2023. BDP po glavi stanovnika narastao na 4.500 dolara.
Privatni sektor je postao ključni motor rasta, čineći oko 60% ukupne ekonomije. Zakon o zemljištu iz 1993. godine omogućio je trgovinu pravima na korišćenje zemljišta, što je značajno povećalo poljoprivrednu produktivnost. Strane investicije su takođe doživele procvat, posebno u sektorima proizvodnje i infrastrukture, čime je stvorena solidna osnova za dalji ekonomski napredak.
Vijetnam se transformisao iz jedne od najsiromašnijih zemalja na svetu u brzo rastuću ekonomiju sa nižim srednjim prihodima. Godišnje stope rasta od 6-7% postale su uobičajene, a zemlja je postala atraktivna destinacija za multinacionalne kompanije koje traže alternativu Kini. Uspon poljoprivrede i privlačenje stranih direktnih investicija dodatno su doprineli ekonomskom razvoju.
Društveni napredak je takođe bio očigledan. Siromaštvo se značajno smanjilo, a kvalitet života se poboljšao. Realni BDP po glavi stanovnika je porastao, što je odraz opšteg poboljšanja životnog standarda. Ulaganja u infrastrukturu, puteve, železnice i fabrike postala su ključna za dalji razvoj.
Vijetnam se sada fokusira na obnovljive izvore energije kako bi zadovoljio buduće energetske potrebe, a digitalizacija je postala prioritet za unapređenje inovacija i ekonomske konkurentnosti. Priča o razvoju Vijetnama je primer sposobnosti zemlje da se prilagodi, inovira i iskoristi prilike za rast.
Globalni udeo Vijetnama u izvozu robe nastavlja da raste. Vijetnam aktivno sarađuje sa Kinom kroz program „Kina plus jedan“, što će dodatno doprineti rastu BDP-a u poređenju sa konkurentima u Jugoistočnoj Aziji, najmanje do 2030. godine. Tokom rekonstrukcije globalnog lanca snabdevanja, Vijetnam se pojavio kao ključni pobednik. Značajno je povećao svoj udeo u uvozu elektronike iz SAD-a, nadmašivši mnoge ključne partnere.
Trgovinski rat između Kine i SAD-a dodatno jača poziciju Vijetnama. Ukoliko se tenzije nastave, stručnjaci predviđaju da će to dalje podstaknuti rast trgovine i priliv stranih direktnih investicija. Vijetnam se smatra jednim od najatraktivnijih poslovnih okruženja među ekonomijama sa sličnim prihodima u regionu, sa konkurentnim troškovima rada i fleksibilnim propisima o radu.
Ova priča o uspehu Vijetnama se nastavlja, a zemlja se suočava s novim izazovima i mogućnostima. Sa jasnom vizijom i strategijama, Vijetnam je postavio temelje za budući rast i prosperitet, čime se pozicionirao kao ključni igrač na globalnoj ekonomskoj sceni.