Nemačka pretekla Japan po investicijama u inostranstvu

Milan Petrović avatar

Japan je prvi put nakon 34 godine izgubio status najvećeg svetskog investitora i kreditora, a njegovo mesto je zauzela Nemačka. Ovaj značajan pomak u globalnom ekonomskom poretku dogodio se u 2024. godini, kada je neto vrednost imovine koju u inostranstvu poseduju japanske kompanije, domaćinstva i Vlada porasla za 13%, dostigavši 3,26 biliona evra, prema podacima japanskog Ministarstva finansija. Iako se radi o rekordnoj cifri za Japan, to nije bilo dovoljno da zadrži titulu svetskog „broja 1“, dok Nemačka trenutno raspolaže stranim imanjem vrednim 3,49 biliona evra.

Na trećem mestu se nalazi Kina, sa stranim imanjem procenjenim na 3,16 biliona evra, kako prenosi Blumberg. Ovaj pomak u hijerarhiji investitora i kreditora može se povezati sa rastom obima strane imovine u Nemačkoj, koji je bio olakšan značajnim suficitom tekućeg računa. Nemačka je prošle godine zabeležila suficit od 248,7 milijardi evra, dok je Japan imao suficit od 180 milijardi evra. Osim toga, kurs evra prema jenu je porastao za oko 4% u poslednjoj godini, što je dodatno doprinelo ovoj situaciji.

Japanski ministar finansija Kacunobu Kato je izjavio da gubitak statusa Japana kao najveće zemlje-kreditora na svetu ne predstavlja razlog za zabrinutost. On je naglasio da je neto strana imovina Japana u stalnom porastu, što ukazuje na stabilnost i dugoročnu održivost japanske ekonomije. Kato je u svom obraćanju novinarima istakao da Japan nastavlja da igra ključnu ulogu na svetskoj ekonomskog sceni, uprkos gubitku prestižne titule.

Povećanje neto strane imovine i dalje ostaje pozitivna vest za Japan, ali se ekonomske analize fokusiraju na dugoročne posledice ovog gubitka statusa. Gubitak titule može izazvati zabrinutost među investitorima i potrošačima, ali stručnjaci naglašavaju da je važno posmatrati širu sliku i dugoročne trendove. Japan ima snažnu ekonomiju i, uprkos trenutnom gubitku, ostaje jedan od najvažnijih igrača na svetskoj finansijskoj sceni.

U svetlu ovih promena, ekonomski analitičari predviđaju da bi Japan mogao ponovno da se vrati na vrh ukoliko nastavi sa strategijama koje podstiču rast i investicije. Održavanje stabilnog suficita, kao i unapređenje odnosa sa stranim tržištima, biće ključni faktori u budućim ekonomskim planovima Japana.

U zaključku, iako je Japan izgubio status najvećeg investitora i kreditora, njegov ekonomski potencijal ostaje snažan. Očekuje se da će japanska vlada nastaviti da radi na strategijama koje će osigurati dugoročnu stabilnost i rast, čime bi se mogao povratiti status koji je Japan imao prethodnih decenija.

Milan Petrović avatar