Ministarstvo finansija Republike Srbije je demantovalo tvrdnje da se u parku „Ušće“ u Beogradu planira masovna seča stabala zbog izgradnje Prirodnjačkog muzeja i Akvarijuma. Ove informacije su se pojavile na društvenim mrežama, a ministarstvo je naglasilo da su oba projekta, Akvarijum i Prirodnjački muzej, zamišljena kao zelena rešenja koja će se uklopiti u prirodni ambijent parka.
Akvarijum, koji će biti prvi na Balkanu, zamišljen je kao nova turistička atrakcija koja će biti slična onima u najvećim svetskim metropolama. U okviru projekta, objekat će imati krovnu baštu i biće delimično ukopan u zemlju. Arhitekta Branislav Mitrović, koji je osmislio ovo rešenje, naglasio je da je cilj očuvanje prirodnog okruženja. U okviru akvarijuma planirani su stakleni tuneli, što će dodatno obogatiti iskustvo posetilaca.
Prirodnjački muzej će biti smešten uz obalu reke, na obodu parka, i takođe će imati zelenu fasadu kao deo svog dizajna. Ova nova zgrada će omogućiti muzeju, posle 130 godina postojanja, da dobije adekvatne uslove za smeštaj svojih zbirki i primenu savremenih tehnika obrade predmeta. Očekuje se da će oba objekta značajno doprineti razvoju Beograda, poboljšati turističku ponudu i podržati domaću naučnu zajednicu.
Prema procenama, u parku Ušće se trenutno nalazi 3.275 stabala, a Akvarijum će zauzimati jedan hektar, dok će Prirodnjački muzej zauzeti 1,8 hektara. Ministarstvo je istaklo da će objekat Akvarijuma biti pokriven zelenilom, uključujući krovnu baštu sa raznovrsnim biljkama, dok će Prirodnjački muzej imati zelenu fasadu. Planirano je da se očuva postojeće zelenilo i da se zasade novosadnice, čime će se unaprediti ekološki aspekt parka.
JKP „Zelenilo – Beograd“ trenutno radi na elaboratu koji će definisati koja stabla su zdrava, a koja u različitim fazama sušenja. Najveći deo stabala će biti premešten na druge lokacije unutar parka. U slučaju da se utvrdi da su neka stabla u nepovratnim fazama sušenja, biće uklonjena, ali će umesto njih biti zasađena nova, zdrava stabla. Planirano je da se posade višestruko više stabala nego što ih sada ima, uključujući školovane drvoredne sadnice.
Pored toga, biće implementirani novi sistemi za navodnjavanje kako bi se osiguralo da nova i postojeća stabla mogu pravilno rasti i razvijati se. Ovo će doprineti tome da park Ušće bude još zeleniji i sa većim brojem stabala nego ikada ranije. Ministarstvo finansija je naglasilo da razume značaj ove teme za javnost i da će redovno obaveštavati lokalnu zajednicu o svim aktivnostima koje će biti preduzete tokom realizacije ovih značajnih projekata.
Park Ušće je 2018. godine prošao kroz kompletnu rekonstrukciju i uređenje, što je bio najveći projekat u istoriji JKP „Zelenilo – Beograd“, s obzirom na to da se radi o površini od 88 hektara. Ova nova ulaganja u park i njegovu okolinu, u kombinaciji sa očuvanjem i unapređenjem zelenila, predstavljaju korak ka održivijem razvoju Beograda i poboljšanju kvaliteta života građana.
Ministarstvo finansija poziva sve zainteresovane da se informišu o napretku projekata i uverava ih da će očuvanje prirodnog okruženja biti prioritet tokom celog procesa izgradnje. U tom smislu, očekuje se da će projekti Akvarijuma i Prirodnjačkog muzeja postati simboli ekološke i kulturne svesti Beograda.