Meksička predsednica Klaudija Šejnbaum izjavila je da se ne slaže sa prognozom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) prema kojoj bi se ekonomija Meksika ove godine mogla smanjiti za 0,3 odsto. Ova izjava dolazi usred rastućih zabrinutosti o ekonomskim uslovima u zemlji, a Šejnbaum je naglasila da ne razume na kojim osnovama je MMF zasnovao svoj izveštaj.
Šejnbaum je tokom press konferencije izjavila: „Ne slažemo se s procenom, imamo naše ekonomske modele, koje ima ministarstvo finansija, koji se ne poklapaju sa ovom projekcijom.“ Njene reči sugerišu da postoji značajna razlika između analize vlade i međunarodnih finansijskih institucija.
MMF je u svom izveštaju ukazao na brojne izazove s kojima se Meksiko suočava, uključujući inflaciju, smanjenje stranih investicija i globalne ekonomske pritiske. Međutim, Šejnbaum je odbacila ove tvrdnje i istakla da njena administracija beleži rezultate koji su u suprotnosti s negativnim predikcijama.
Prema njenim rečima, Meksiko se nalazi na putu oporavka, a podaci koje pruža ministarstvo finansija ukazuju na rast. „Naše ekonomije su se pokazale otpornim, i mi verujemo u pozitivan trend,“ dodala je ona. Ovakvi komentari dolaze u vreme kada se Meksiko suočava sa raznim ekonomskim izazovima, ali i kada se očekuje da će se situacija postepeno poboljšavati.
Iako su prognoze MMF-a često uzimane kao ozbiljan indikator ekonomskih trendova, Šejnbaum je istakla da je važno osloniti se na domaće podatke i analize. U ovom kontekstu, ona smatra da bi vlada trebalo da se fokusira na implementaciju ekonomskih politika koje će podstaći rast i razvoj, umesto da se oslanja na spoljašnje procene koje možda ne odgovaraju stvarnom stanju.
U poslednje vreme, Meksiko je zabeležio određene pozitivne pomake u nekoliko sektora. Na primer, sektor proizvodnje i dalje pokazuje znake rasta, a turistička industrija, koja je značajno pogođena tokom pandemije, polako se oporavlja. Šejnbaum je naglasila da su mere koje je vlada preduzela, uključujući povećanje socijalnih programa i podršku malim preduzećima, doprinele stabilizaciji ekonomije.
S obzirom na trenutnu situaciju, važno je napomenuti da se Meksiko suočava sa izazovima poput visoke inflacije, koja je dostigla nivoe koji su zabrinjavajući za građane. Inflacija utiče na kupovnu moć, a mnogi domaćinstva se bore s rastućim troškovima života. Šejnbaum je priznala te izazove, ali je istakla da vlada radi na strategijama koje će ublažiti pritisak na potrošače i obezbediti stabilnost cena.
U ovom trenutku, Meksiko se suočava i s globalnim ekonomskim promenama, uključujući usporavanje rasta u Sjedinjenim Američkim Državama, što može imati direktan uticaj na meksičku ekonomiju. Meksiko je značajno povezan sa SAD-om, posebno kroz trgovinske odnose, pa svaka promena u američkom ekonomskom okruženju može imati posledice na domaće tržište.
U svetlu svih ovih faktora, Šejnbaum je pozvala na optimizam, naglašavajući da je važno verovati u domaće resurse i potencijal. Njena vlada se zalaže za jačanje unutrašnjeg tržišta i poticanje investicija, kako bi se osigurao dugoročan ekonomski rast. Ona je istakla da je potrebno raditi na unapređenju infrastrukture, obrazovanju i tehnologiji, kako bi se stvorili uslovi za održivi razvoj.
Meksiko je u ovom trenutku na raskrsnici, suočen s izazovima, ali i prilikama. Predsednica Šejnbaum se nada da će njene ekonomske strategije doprineti jačanju ekonomije i poboljšanju životnog standarda građana. U narednim mesecima, biće zanimljivo pratiti kako će se situacija razvijati i da li će vlada uspeti da ostvari svoje ciljeve u svetlu međunarodnih predikcija i unutrašnjih izazova.