Nastavlja se rat Trampa i „duboke države“: Još jedan udarac na odluke predsednika SAD

Milan Petrović avatar

Okružni sudija Mjong Džun u Bostonu je danas izdao presudu koja blokira administraciju predsednika SAD Donalda Trampa da sprovede njegovu izvršnu naredbu o raspuštanju Ministarstva prosvete SAD. Sudija je naredio da se zaposleni koji su otpušteni vrate na posao, čime je obustavio planove za masovna otpuštanja koja su bila najavljena u martu.

Ova presuda je rezultat zahteva grupe saveznih država predvođenih demokratama, kao i školskih okruga i sindikata nastavnika, koji su se protivili planovima Trampove administracije. Sudija Džun je u svojoj zabrani istakao da su dokazi pokazali da je prava namera optuženih bila da efikasno raspuste Ministarstvo prosvete bez zakonskog osnova. Džun, kojeg je imenovao Trampov prethodnik, demokrata Džozef Bajden, naglasio je da bi smanjenje broja zaposlenih imalo suprotan efekat i onemogućilo Ministarstvu da obavlja svoje zakonski propisane funkcije.

Advokati Ministarstva pravde su ranije tvrdili da masovna otpuštanja nisu bila pokušaj zatvaranja ministarstva, već zakonit način da se eliminiše birokratsko preopterećenje i efikasnije ispuni ukupna zakonska misija. Međutim, sudija Džun je prepoznao da bi smanjenje broja radnika smanjilo kapacitet Ministarstva da upravlja ključnim funkcijama, kao što su nadzor nad studentskim kreditima i sprovođenje zakona o građanskim pravima u školama.

U svojoj presudi, Džun je takođe naložio američkoj administraciji da ne samo da vrati otpuštene radnike, već i da obustavi sprovođenje Trampove direktive od 21. marta, koja je predviđala prenos studentskih kredita i programa za osobe sa posebnim potrebama na druge savezne agencije. Ove promene bi značajno uticale na način na koji se finansiraju škole i kako se upravlja studentskim kreditima.

Ministarstvo prosvete, koje je osnovano 1979. godine, ima ključnu ulogu u nadzoru od 1,6 biliona dolara studentskih kredita, sprovođenju zakona o građanskim pravima i obezbeđivanju saveznih sredstava za školske okruge kojima je to potrebno. Smanjenje broja radnika u ovom ministarstvu objavljeno je nedelju dana pre nego što je Tramp potpisao izvršnu naredbu o njegovom zatvaranju. Ova odluka je usledila nakon predizbornog obećanja konzervativcima da će prebaciti školsku politiku na države i lokalne odbore, gotovo potpuno isključujući savezni nivo iz obrazovanja.

U kombinaciji sa 600 zaposlenih koji su prihvatili ponude za otpremnine, Ministarstvo prosvete je saopštilo da će, nakon smanjenja broja radnih mesta, imati 2.183 zaposlenih, u odnosu na 4.133 kada je Tramp preuzeo funkciju 20. januara. Ova smanjenja su izazvala zabrinutost među demokratskim državnim tužiocima iz 20 američkih saveznih država i Distrikta Kolumbija, koji su se pridružili školi i sindikatima nastavnika u podnošenju tužbe protiv administracije.

Tužba je isticala da su smanjenja radne snage onemogućila Ministarstvo prosvete da ispunjava svoje obaveze vezane za upravljanje finansiranjem škola i studentskim kreditima, kao i da sprovodi zakone o građanskim pravima. Na ovaj način, sudska odluka sudije Džuna predstavlja značajan pravni udarac za Trampovu administraciju i njen pristup obrazovnoj politici, pokrećući pitanja o budućnosti Ministarstva prosvete i njegovoj ulozi u američkom obrazovnom sistemu.

Ova situacija takođe naglašava šire razlike između demokrata i republikanaca kada je reč o obrazovnoj politici, sa demokratama koje se zalažu za jačanje saveznog nadzora i podrške, dok republikanci teže decentralizaciji i smanjenju federalnog uplitanja. U svetlu ove presude, može se očekivati nastavak pravnih borbi između različitih nivoa vlasti u vezi sa budućnošću obrazovnih politika u Americi.

Milan Petrović avatar