NAJVEĆA SRPSKA SVETINJA U SREDU STIŽE U BEOGRAD: Svečani doček ruke Svetog Save pred Spasovdansku litiju

Milan Petrović avatar

Na praznik Spasovdan, 29. maja, patrijarh srpski Porfirije će služiti svetu arhijerejsku liturgiju u Vaznesenjskoj crkvi, uz sasluženje više arhijereja i sveštenstva, pokraj svetiteljevih moštiju. Ovaj značajan događaj u pravoslavnom kalendaru obeležava se svake godine i okuplja veliki broj vernika. U podne će uslediti čin blagosiljanja slavskih darova u Skupštini grada Beograda, što dodatno ukazuje na važnost ovog dana za grad i narod.

Jedan od najvažnijih trenutaka proslave Spasovdana u Beogradu je litija, koja predstavlja hod ljubavi i molitve. Ove godine, litiju će predvoditi Sveti Sava, simbol srpske pravoslavne tradicije, zajedno sa svojim duhovnim naslednikom, patrijarhom Porfirijem. Ova simbolika naglašava povezanost između prošlosti i sadašnjosti, kao i duhovnu ulogu Svetog Save, koji se vraća među svoj narod kao vođa i vodič.

Litija će krenuti od raskrsnice ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, a završiti se ispred Hrama Svetog Save na Vračaru. Ovo mesto ima posebno značenje, jer je upravo tamo, u ognju stradanja, telo Svetog Save pretvoreno u pepeo, dok je vera u njegov zagovor ostala da gori u srcima naroda. Očekuje se da će se u litiji okupiti arhijereji, sveštenstvo, vojnici, žandarmi, orkestri, studenti, folklorna društva, đaci i hiljade vernih duša, čime se dodatno osnažuje zajedništvo i jedinstvo među ljudima.

Litija nije samo bogoslužbeni čin, već predstavlja i deo žive istorije Beograda. Proslava Spasovdana datira još od vremena despota Stefana Lazarevića, kada je Beograd postao prestonica Srpske despotovine. Od 1862. godine, zahvaljujući mitropolitu Mihailu Jovanoviću, oblikovana je današnja forma litije, koja je pretrpela prekid 1947. godine, ali je obnovljena 1992. godine pod okriljem patrijarha Pavla. Ova tradicija je važna za identitet Beograda i Srbije, jer simbolizuje sećanje, molitvu i zajedništvo.

Spasovdanska litija ima poseban značaj i kao duhovni stub Beograda. Tokom ovog događaja, učesnici se okupljaju u molitvi za Beograd, Srbiju i čitav svet. Na litijskoj zastavi iz 1938. godine stoji poruka: „Ko krsno ime slavi – onom i pomaže“, koja podseća na to da narod ne čuva samo oružjem, već i molitvom i ljubavlju. Ovogodišnja litija dolazi u vreme kada zemlja teži miru, a duše traže svetlost, pružajući nadu i obnovu kroz zajedništvo.

Kada se 29. maja uveče stotine sveštenika, hiljade duša i svetiteljska ruka spoje u molitvi, Beograd ne postaje samo prestonica, već hodajući hram. Svaki kamen kojim litija prođe postaje deo priče o narodu koji pamti, veruje i ide putem Svetitelja. Ova proslava predstavlja ne samo religijski ritual, već i duboku povezanost između ljudi i njihove vere, kao i obeležavanje tradicije koja se prenosi kroz generacije.

U danima kada se svi nadamo miru i jedinstvu, litija se nameće kao simbol nade i snage naroda. Beograd će, kroz ovaj krsni hod, pokazati svoju duhovnu snagu i povezanost sa tradicijom, čime će nastaviti da inspiriše i okuplja ljude u molitvi za bolju budućnost. Očekuje se da će ovaj događaj privući veliku pažnju kako lokalnog stanovništva, tako i posetilaca iz drugih delova zemlje, koji žele da učestvuju u ovom značajnom danu za srpsku pravoslavnu zajednicu.

Uprkos izazovima savremenog društva, tradicija i vera ostaju temeljna načela koja povezuju ljude i jačaju njihovu duhovnost, pružajući im smisao i nadu u bolji sutra.

Milan Petrović avatar