Do kraja 2025. godine, Srbija bi mogla da usvoji najstroži Zakon o bezbednosti saobraćaja do sada, koji uključuje trajno oduzimanje vozila za višestruke prekršioce, nultu toleranciju na alkohol i alko-brave koje će onemogućiti pokretanje automobila bez prethodnog testiranja vozača. Građani imaju priliku da šalju svoje predloge Agenciji za bezbednost saobraćaja, a do sada je stiglo više od 150 predloga, iako neki od njih imaju svoje mane.
Prema rečima Slaviše Lakićevića, načelnika Uprave saobraćajne policije, Ministarstvo unutrašnjih poslova je bilo primorano da izmeni postojeći zakon zbog zabrinjavaće situacije u saobraćaju. Cilj je do 2030. godine prepoloviti broj poginulih na putevima u Srbiji. Novi zakon mogao bi da donese 18 izmena, a građani imaju mogućnost da predlažu izmene na zvaničnu adresu.
Neki od najstrožih predloga uključuju trajno oduzimanje vozila, nultu toleranciju na alkohol i stroge kazne za nebezbedan prevoz dece. Takođe, predložen je i sistem kazni koji bi bio prilagođen primanjima vozača, što bi značilo da bi kazne za bogate vozače bile znatno veće nego za one sa nižim primanjima. Milan Ilić, savetnik direktora ABS-a, objasnio je da bi ovakav sistem mogao da doprinese pravednijem kažnjavanju.
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja upozorava na probleme koje ovaj sistem može izazvati, posebno u vezi sa utvrđivanjem primanja pojedinaca, navodeći primer poznatih ličnosti koje su prijavljene na minimalac dok voze skupa vozila. On naglašava da zakon treba biti strog ne samo prema vozačima, već i prema onima koji održavaju puteve.
Građani su već poslali mnogo dobrih predloga, a Okanović podseća da su mnoge odredbe u zakonu iz 2009. godine zapravo proizašle iz inicijativa običnih građana. Predlozi uključuju bolje uređenje statusa električnih trotineta i skutera, kao i povećanu odgovornost lokalnih samouprava za stanje signalizacije i bezbednost pešačkih prelaza.
Jedna od ključnih novina u zakonu je mogućnost trajnog oduzimanja vozila vozačima koji često čine teške prekršaje. Milan Ilić objašnjava da se u praksi dešavalo da vozači brzo ponovo dobiju svoja vozila nakon skraćenih postupaka i nastave sa rizičnim ponašanjem. Novi zakon predviđa oštriju reakciju sistema, pa bi vozači koji ponovo prekrše zakon nakon dve pravosnažne presude trajno gubili svoja vozila.
Alko-brave su još jedna novina koja je izazvala veliku pažnju. Predloženo je da se uvedu uređaji koji onemogućavaju pokretanje vozila dok vozač ne dokaže da nije pod uticajem alkohola. Ove brave bi posebno bile obavezne za vozače koji su višestruki prekršioci.
Mladi vozači takođe će doživeti promene, jer će nova vozačka dozvola imati poseban kod koji označava ograničenja, omogućavajući im da voze i u inostranstvu, što dosad nije bilo moguće. Pored ovoga, biće uvedene strože sankcije za nebezbedan prevoz dece, kao i za vozače koji ne koriste sigurnosne pojaseve, a odgovornost će snositi i vozači ako putnici nisu vezani.
Ovaj zakonski okvir se očekuje da donese značajne promene u načinu na koji se upravlja saobraćajem u Srbiji, sa naglaskom na bezbednost i prevenciju saobraćajnih nesreća. Građani i dalje mogu slati svoje predloge na adresu ABS-a, a očekuje se da će konačna verzija zakona biti predstavljena u Skupštini u bliskoj budućnosti.