Putovanja nas često izlažu novim kulturama, običajima i zakonima, koji mogu izgledati neobično ili čak šokantno. Pre nego što se upustite u avanturu, dobro je upoznati se sa nekim od najčudnijih pravila koja važe za turiste širom sveta. Ova pravila mogu vas spasiti neprijatnosti ili, u najgorem slučaju, novčanih kazni.
Jedno od najzanimljivijih pravila dolazi iz Singapura, gde je žvakanje žvake zabranjeno. U ovoj azijskoj zemlji, bacanje ili posedovanje žvakaće gume van medicinske svrhe može rezultirati visokim novčanim kaznama ili čak društveno korisnim radom. Ova mera je uvedena kako bi se održala čistoća ulica i metroa, a Singapur je poznat po svojoj izuzetnoj urednosti.
U Turskoj, svi strani državljani moraju imati pasoš ili kopiju registracije hotela sa sobom. Policija često vrši rutinske provere, a nenošenje ovih dokumenata može dovesti do neprijatnosti. Preporučuje se da uvek imate neku vrstu identifikacije sa sobom.
Slična pravila važe i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Tokom meseca ramazana, nije dozvoljeno jesti, piti ili pušiti na javnim mestima tokom dana. Kršenje ovog pravila može dovesti do novčanih kazni ili čak deportacije, što ukazuje na stroga pravila o javnom ponašanju u ovoj pustinjskoj zemlji.
U Francuskoj, naročito u Parizu, postoji nepisano pravilo koje se odnosi na nošenje ruku u džepovima. U nekim delovima grada, smatra se nepristojnim nositi ruke u džepovima dok šetate. Iako retko dođe do kažnjavanja, lokalci žele da turisti izgledaju uljudno i uredno.
Vatikanske crkve i muzeji imaju stroga pravila o oblačenju. Turisti moraju pokriti ramena i kolena pre nego što uđu, a oni koji dođu u šorcu ili majici bez rukava često bivaju vraćeni na ulazu. Ovo pravilo je deo poštovanja prema svetim mestima.
U Nemačkoj, plaćanje računa isključivo karticom može izazvati probleme. Iako nije ilegalno, mnogi restorani i prodavnice ne moraju da prihvate kartice, pa je preporučljivo nositi i nešto gotovine. Ovo pravilo može iznenaditi mnoge turiste koji su navikli na bezgotovinsko poslovanje.
Na Korzici, lokalne vlasti su zabranile korišćenje jakih mirisa, poput parfema, tokom vrelih letnjih meseci. Ova zabrana je uvedena kako bi se sačuvala prijatna atmosfera u uskim gradskim ulicama, gde bi jake mirise mogle ometati prolaznike i lokalne stanovnike.
U Mjanmaru, fotografisanje ili snimanje hramova tokom večernjih sati je zabranjeno bez posebnog odobrenja. Tokom dana, fotografisanje je takođe zabranjeno na mnogim svetim mestima, pa je važno poštovati ove lokalne običaje i pravila.
Venecija je poznata po svojim istorijskim spomenicima, a vlasti su uvele stroga pravila koja zabranjuju hranjenje golubova na Trgu Svetog Marka. Ovo pravilo je uvedeno kako bi se zaštitili spomenici od oštećenja, a prekršioci riskiraju novčane kazne koje mogu biti prilično visoke.
U Kanadi, posebno u gradovima poput Toronta i Montreala, postoji nepisano pravilo o tišini u javnom prevozu. Razgovor telefonom ili glasno slušanje muzike može izazvati oštre opomene od strane saputnika. Ovo pravilo se temelji na želji za očuvanjem mirne atmosfere u javnom prevozu.
U zaključku, putovanja su prilika da se otkriju nove kulture i običaji, ali je važno upoznati se sa lokalnim zakonima i pravilima koja mogu izgledati neobično. Poštovanjem ovih pravila ne samo da pokazujete poštovanje prema lokalnoj zajednici, već i sebi olakšavate putovanje. Pripremite se unapred i uživajte u svojoj avanturi!