Najčešća greška sa ružama

Milan Petrović avatar

Ukoliko se bavite baštovanstvom, verovatno znate da su ruže jedna od najlepših i najotpornijih biljaka koje možete gajiti. Iako su sposobne da prežive zimu, nedostatak pažnje može ih učiniti tužnim i tankim. Pravilno orezivanje je ključno za zdravlje i lepotu ovih cvetova, a najbolji trenutak za to je proleće.

Rajan Mekeni iz rasadnika Bailey Nurseries naglašava važnost prolećnog orezivanja. Preporučuje da se ruže orezuju na proleće kako bi se podstakao njihov rast i cvetanje. Tokom proleća, biljka se budi iz zimskog sna, a orezivanje u ovom periodu omogućava bolje prepoznavanje zdravih grana koje su preživele zimu.

Dr. Amy Enfield iz Scotts Miracle-Gro objašnjava da je proleće idealno vreme za orezivanje jer se tada lako uočavaju delovi biljke koji su suvi ili bolesni. Prilikom orezivanja, važno je ukloniti stare i osušene grane kako bi se podstakao rast mladih izdanaka koji donose veće i lepše cvetove.

Jedan od ključnih razloga zbog kojih treba orezivati ruže na proleće jeste da se izbegne neželjeni rast. Ako se ruže orezuju u jesen, dok su još uvek u vegetativnom stanju, može doći do potsticanja novog rasta koji će stradati na prvom mrazu. Na taj način, biljka gubi energiju koja joj je potrebna da preživi zimu.

Takođe, ostavljanje glavnih grana tokom zime može pomoći u zaštiti srži biljke. Snežne padavine mogu dodatno izolovati ruže, a opalo lišće sa drveća može obezbediti dodatnu zaštitu. U proleće, kada pupoljci počnu da bubre, orezivanje postaje mnogo lakše jer se jasno vide zdravi delovi biljke.

Osim što pomaže u oblikovanju biljke, prolećno orezivanje takođe omogućava baštovanima da prilagode veličinu i pravac rasta ruža. Ovo je posebno važno kako bi se osiguralo da cvetovi budu usmereni prema spolja, što doprinosi boljoj ventilaciji i izloženosti suncu.

Nakon orezivanja, važno je dodatno podstaći biljku kako bi bujnije cvetala. Preporučuje se dodavanje đubriva sa sporim oslobađanjem oko stabla ruže, čim počnu da se razvijaju listovi. Ovaj tip đubriva obezbeđuje potrebne hranljive materije tokom nekoliko meseci bez potrebe za dodatnim zalivanjem.

Malčiranje je još jedan važan korak koji pomaže u očuvanju vlage u zemljištu, sprečava rast korova i stabilizuje temperaturu tla. Preporučuje se postavljanje sloja malča debljine 5–7 cm oko biljke, ali ne direktno uz stabljiku.

Iako je prolećno orezivanje pravilo za većinu ruža, postoje izuzeci. Na primer, neke vrste ruža cvetaju na starim granama, pa bi prolećno orezivanje moglo ukloniti pupoljke. Penjačice se, na primer, blago orezuju u jesen kako bi se sprečilo oštećenje stabljika tokom snežnih i vetrovitih zima, dok se glavno orezivanje obavlja nakon prve runde cvetanja.

Za stare baštenske sorte, iako cvetaju na prošlogodišnjim granama, mogu se orezati osušene ili oštećene grane u proleće. Ove tehnike orezivanja su ključne za održavanje zdravlja i lepote ruža u vašem vrtu.

U zaključku, pravilno orezivanje ruža na proleće može značajno uticati na njihov rast i cvetanje. Ove biljke, iako otporne, zahtevaju pažnju i negu kako bi pružile najbolje od sebe. Prateći savete stručnjaka i posvećujući vreme pravilnom održavanju, možete uživati u raskošnim i zdravim ružama u svom vrtu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: