Na aukciji američke kuće „Heretidž“ koja je završena u četvrtak, zabeležen je rekord u prodaji filmskih rekvizita. Sanke korišćene u kultnom filmu „Građanin Kejn“ Orsona Velsa, snimljenom 1941. godine, prodate su za neverovatnih 14,75 miliona dolara. Ove sanke zauzele su drugo mesto na listi najskupljih predmetima koji su ikada prodati na aukciji, odmah nakon čuvenih grimiznih cipela iz „Čarobnjaka iz Oza“, koje su prošle godine prodate za 32,5 miliona dolara.
Identitet kupca sanki ostaje nepoznat, a predmet je na aukciju stavio reditelj Džo Dante, poznat po horor komedijama kao što su „Gremlini“. On je sanke dobio 1984. godine kada je „Paramount“ raščišćavao svoje studije, u kojima je ranije radila producentska kuća RKO, za koju je Vels snimao svoj film. Džo Dante je otkrio da je jedan od članova filmske ekipe prišao njemu sa ovim drvenim rekvizitom, rekavši mu da planiraju da bace sve te stvari. Dante, veliki obožavalac „Građanina Kejna“, bio je oduševljen i odlučio je da ih zadrži.
U filmu „Građanin Kejn“, sanke koje junak naziva „rouzbad“ imaju duboko simboličko značenje. One predstavljaju metaforu izgubljene nevinosti, što su prepoznali mnogi filmski kritičari. U filmu, Orson Vels, koji je bio glavni glumac, reditelj, scenarista i producent, izgovara poslednju reč upravo dok drži te sanke. Pored ovih sanki, poznato je da je Stiven Spilberg kupio jedan par sanki 1982. godine za 60.500 dolara, dok je anonimni kupac 1996. godine platio 233.000 dolara za još jedan set.
Na aukciji su se našli i drugi značajni predmeti iz filmske industrije. Tu su bili kožni bič koji je Harison Ford poklonio princu od Velsa Čarlsu na premijeri filma „Indijana Džouns i poslednji krstaški pohod“, zeleno somotsko odelo Ostina Pauersa, naga fotografija Merilin Monro, oklop iz „Bena Hura“ i sako marke „Ralf Loren“ koji je pripadao Odri Hepbern. Ovi predmeti nisu samo rekviziti; oni su simboli bogate istorije Holivuda i pričaju priče o najznačajnijim momentima u svetu filma.
Džo Madalena, izvršni potpredsednik aukcijske kuće „Heretidž“, istakao je važnost ovih predmeta, navodeći da oni predstavljaju mitske objekte koji pričaju priče o nezaboravnim trenucima u filmskoj industriji. Svaki od ovih predmeta ima svoju jedinstvenu priču, uspomenu, ulogu ili legendu, čime dodatno podiže njihovu vrednost.
Ova prodaja ukazuje na rastući interes za filmske rekvizite i artefakte među kolekcionarima i obožavaocima kinematografije. Dok su neki predmeti već postali ikone, poput grimiznih cipela iz „Čarobnjaka iz Oza“, drugi, poput sanki iz „Građanina Kejna“, dobijaju na vrednosti s vremenom, posebno kada su u pitanju klasici koji su oblikovali filmsku umetnost.
Kao najvažnija stvar, ovaj događaj pokazuje koliko su predmeti iz filmske industrije značajni za kulturološko nasleđe i koliko su ljudi spremni da plate za komade istorije. Filmski rekviziti postaju više od običnih objekata; oni su simboli umetničkog stvaralaštva i povezuju nas sa pričama i likovima koji su oblikovali našu kulturu.
Zaključak je da je ova aukcija ne samo važna za filmsku industriju, već i za sve obožavaoce filma koji prepoznaju vrednost ovih mitskih objekata. Sanke iz „Građanina Kejna“ su sada deo istorije, a njihov uticaj će se osećati još dugo nakon što je aukcija završena.