Istraživanja pokazuju da tri četvrtine žena koje su doživele nasilje nikada nisu progovorile o svojim iskustvima. Ovaj šokantan podatak iznete su na panelu „Podrška mentalnom zdravlju žena i devojčica“ koji se održao u Ujedinjenim nacijama u Njujorku. Na ovom panelu učestvovala je Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena.
Macura je istakla da je strah, stigma, ekonomska zavisnost i nepoverenje glavni uzrok zašto su žene često nemoćne da progovore o nasilju koje su pretrpele. „Bake i majke nisu mogle da progovore zbog straha od osude, bojazni da će biti prebačene u neželjene situacije, ili zbog ekonomske zavisnosti od partnera“, naglasila je Macura. Ona je dodala da je važno prekinuti generacijski lanac ćutanja koji se prenosi kroz porodice i društvo.
Svaka žena koja doživi nasilje treba da ima mogućnost da progovori, a društvo mora da stvori okruženje koje će ih podržati u tome. Macura je naglasila potrebu za motivacijom žrtava nasilja kako bi se osnažile da govore o svojim iskustvima i potraže pomoć. „Zadatak nije lak, ali svi zajedno moramo raditi na tome da stvorimo sistem podrške za žene“, rekla je ona.
Panel je organizovan u okviru šireg konteksta međunarodnog dana žena, koji se obeležava 8. marta, i koji ima za cilj podizanje svesti o problemima sa kojima se žene suočavaju širom sveta. Ova tema je posebno važna u svetlu kontinuirane borbe za rodnu ravnopravnost i zaštitu prava žena.
U mnogim zemljama, nasilje nad ženama ostaje tabu tema. Žene se često suočavaju s dodatnim preprekama kada pokušavaju da prijave nasilje, uključujući nedostatak poverenja u institucije i strah od osude okoline. U tom kontekstu, edukacija i osnaživanje žena su ključni za promenu takvih obrazaca.
Edukacija o pravima žena i dostupnim resursima može pomoći u smanjenju stigme i straha koji žene osećaju kada razmišljaju o prijavljivanju nasilja. Programi podrške i saveti, kao i osnaživanje žena kroz ekonomske i političke inicijative, mogu pomoći u stvaranju okruženja u kojem se žene osećaju sigurno da progovore.
Osim toga, važno je da se i muškarci uključe u ovu borbu protiv nasilja nad ženama. Kroz obrazovanje i promenu muških stereotipa, može se doprineti smanjenju nasilja i stvaranju ravnoteže u odnosima između polova. Macura je istakla da je potrebno raditi na tome da se muška populacija osnaži da postane aktivni borac protiv nasilja i da se promoviše kultura poštovanja i ravnopravnosti.
Na kraju, važno je naglasiti da je podrška mentalnom zdravlju žena i devojčica od suštinske važnosti. Žrtve nasilja često pate od psihičkih problema kao što su anksioznost, depresija i post-traumatski stresni poremećaj. Zbog toga je ključno da se obezbede adekvatne psihološke usluge i resursi koji će pomoći ženama da se oporave od trauma i vrate se u normalan život.
Osnaživanje žena i pružanje podrške žrtvama nasilja su koraci ka društvu u kojem će svaka žena imati pravo da progovori i potraži pomoć bez straha od osude ili stigme. Ujedinjene nacije i organizacije širom sveta nastavljaju da rade na ovim pitanjima kako bi se stvorilo bolje i pravednije društvo za sve.