MMF o pravim problemima sveta koji se ne rešavaju carinama

Milan Petrović avatar

Neravnoteže u svetskoj trgovini su zabeležene kao rastući problem, iako same po sebi ne moraju biti alarmantne, ukoliko ne pređu određene granice. Međutim, prema najnovijem „Izveštaju o spoljnim sektorima“ Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), postoje značajni regionalni problemi koji se ne adekvatno ističu.

U izveštaju se navodi da su globalni disbalansi dodatno povećani zbog rasta trgovinskih viškova i deficita u tri najveće ekonomije sveta – Sjedinjenim Američkim Državama, Kini i evrozoni. Američki trgovinski deficit je porastao za 228 milijardi dolara, dostigavši ukupno 1,13 biliona dolara, što čini jedan procenat svetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP). U isto vreme, Kineski suficit je skočio na 424 milijarde dolara, dok je evrozona zabeležila suficit od 461 milijardu dolara.

U svom izveštaju, MMF posebno naglašava rizike koje nosi trgovinska politika bivšeg predsednika Donalda Trampa. Organizacija upozorava da bi dalja eskalacija trgovinskog rata mogla imati ozbiljne makroekonomske posledice, kao što su usporavanje globalne tražnje i povećanje inflacije usled rasta cena uvoza.

Pjer-Olivije Gurinša, glavni ekonomista MMF-a, ukazuje na to da su uzroci ovih disbalansa pretežno unutrašnji, s posebnim naglaskom na prekomernu javnu potrošnju u zemljama sa deficitom. Kao rešenje, MMF predlaže da se umesto carina sprovode reforme koje bi podstakle potrošnju u Kini, dok zemljama evrozone savetuje veća ulaganja u infrastrukturu. Sjedinjenim Američkim Državama se savetuje fiskalna disciplina.

Takođe, MMF upozorava na moguće poremećaje u međunarodnom monetarnom sistemu, uzimajući u obzir rastuće geopolitičke tenzije. Porast korišćenja kineskog juana u međunarodnoj trgovini, smanjenje potražnje za američkim obveznicama i razvoj alternativnih platnih sistema mogu dugoročno oslabiti poziciju dolara kao dominantne svetske valute.

U izveštaju se ističe da je glavni rizik za svetsku ekonomiju to što bi zemlje mogle odgovoriti na rastuće neravnoteže uvođenjem novih trgovinskih barijera, što bi dodatno produbilo geoekonomske podele. Ova fragmentacija bi mogla imati dugoročne negativne posledice na globalnu ekonomiju, upozorava MMF.

S obzirom na sve navedeno, situacija zahteva pažnju i odgovarajuće akcije kako bi se sprečili potencijalni problemi koji bi mogli nastati usled trgovinskih tenzija i neravnoteža. Izveštaj MMF-a je jasan signal da su potrebne reforme i strategije koje će doprineti stabilnosti i održivosti globalne ekonomije.

Milan Petrović avatar