MMF IZDAO UPOZORENJE O GLOBALNOJ EKONOMIJI: Neizvesnost je skupa

Milan Petrović avatar

Globalna ekonomija se suočava sa izazovima, a procene Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ukazuju na to da će ovogodišnji rast biti sporiji nego prethodnih godina. Ovi problemi su posledica poremećaja u globalnoj trgovini i rastućeg protekcionizma, što dovodi do povećanja inflacije. Izvršna direktorka MMF-a, Kristalina Georgieva, naglasila je potrebu za hitnim reformama i obnovom globalne saradnje kako bi se ublažili efekti ovih nepovoljnih trendova.

Jedan od ključnih faktora koji utiču na trenutnu situaciju su drakonske carine koje je uveo bivši američki predsednik Donald Tramp. Ove carine su osmišljene da daju prioritet domaćoj proizvodnji i da preispitaju trgovinske sporazume u korist SAD. Međutim, njihova implementacija izazvala je tenzije u odnosima sa glavnim trgovinskim partnerima, kao što su Evropska unija i Kina. Georgieva je istakla da je američka efektivna carinska stopa porasla na nivoe koji su do sada bili nezamislivi, dodajući da je globalna neizvesnost naglo porasla.

Povećanje carina podrazumeva 10% opštu carinu na sav uvoz u SAD, a za kineske proizvode carine dostižu i do 145%. Kao odgovor na ove mere, Kina je povećala carine na američki uvoz sa 84% na 125%, što predstavlja značajan korak u eskalaciji trgovinskih tenzija.

Ova situacija nije prošla neprimećeno od strane drugih ekonomskih lidera. Šefovi Federalnih rezervi i Svetske banke izrazili su zabrinutost zbog štetnih efekata Trampove trgovinske politike. Evropska centralna banka je snizila kamatne stope, navodeći pogoršanje izgleda za rast kao rezultat eskalacije trgovinskih tenzija. Francuski premijer Fransoa Bajru je kritikovao Trampa zbog pokretanja globalnog trgovinskog rata, naglašavajući da su carine pogođene kako suparnicima, tako i saveznicima, čime je prekinuta decenijska saradnja.

U Evropskoj uniji, lideri su takođe upozoravali na negativne posledice carina po globalnu trgovinu. Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, nazvala je Trampove mere „velikim udarcem“. Španski premijer, Pedro Sančez, osudio je carine kao „neinteligentne“, dok je poljski premijer, Donald Tusk, označio carine kao „nepotrebne i glupe“. Ove izjave odražavaju široku zabrinutost unutar EU o dugoročnim posljedicama takvih trgovinskih politika.

Tramp je, s druge strane, ponovio svoj stav u vezi s trgovinskim sporazumima tokom sastanka sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni. On je izjavio da se „ne žuri“ da finalizuje trgovinske sporazume, verujući da carine donose značajan prihod za SAD. Ova izjava dodatno ukazuje na njegovu posvećenost protekcionističkoj agendi, koja ima potencijal da dodatno pogorša trgovinske odnose sa drugim zemljama.

U svetlu ovih događaja, MMF i drugi ekonomski analitičari naglašavaju potrebu za saradnjom i reformama koje bi mogle da ublaže trenutne tenzije. Povećana globalna neizvesnost i rastuće carine prete da dovedu do usporavanja globalnog ekonomskog rasta, što bi moglo imati dalekosežne posledice na finansijska tržišta i ekonomije zemalja širom sveta.

U zaključku, trenutna situacija u globalnoj ekonomiji zahteva hitnu pažnju i saradnju među zemljama. Povećanje carina i protekcionističke mere mogu dovesti do daljih tenzija i usporavanja rasta, što bi moglo ugroziti globalnu ekonomsku stabilnost. Prava rešenja zahtevaće zajednički pristup i spremnost na dijalog kako bi se prevazišle trenutne prepreke i obezbedila održiva budućnost globalne trgovine.

Milan Petrović avatar