Ministarka zaštite životne sredine, Sara Pavkov, izjavila je da će upravljanje otpadom, otpadnim vodama, unapređenje kvaliteta vazduha i širenje mreže zaštićenih područja biti prioriteti nove vlade. Pavkov je naglasila da je cilj predstaviti konkretne rezultate u prvih 100 dana vlade, uz planove za dalji rad do kraja godine, posebno u svetlu priprema za izložbu EXPO 2027. godine. „Suočavamo se sa svakodnevnim preprekama koje otežavaju realizaciju naših planova, ali se nadam da će dijalog i zajedništvo prevagnuti“, rekla je.
Govoreći o izgradnji postrojenja za preradu otpadnih voda u Apatinu, ministarka je istakla njegov značaj za lokalnu zajednicu. „Ovo je jedan od sedam projekata za prečišćavanje otpadnih voda. Sa ovim projektom, 20.000 stanovnika će biti zaštićeno“, naglasila je Pavkov, dodajući da će sva otpadna voda proći kroz predtretman pre nego što dospe u Dunav, čime se štiti priroda i ekosistem ovog važnog rečnog koridora.
Ministarka je takođe potpisala ugovore sa lokalnim samoupravama za zamenu ekološki neprihvatljivih kotlova, što predstavlja važan korak ka poboljšanju kvaliteta vazduha. „Zainteresovanost građana raste, što pokazuje da se svest o zaštiti životne sredine povećava“, izjavila je. Međutim, statistika o zagađenju vazduha u Srbiji ostaje zabrinjavajuća, sa stopama smrtnosti od zagađenja koje su iznad evropskog proseka.
Pavkov je naglasila da je Zakon o zaštiti vazduha u pripremi i dobija brojne komentare. „Planiramo rani javni uvid u novembru, kako bismo uključili sve zainteresovane strane u proces“, rekla je. Zakon će integrisati direktive EU i fokusirati se na transparentnost i bolju integraciju kontrolnih organa. „Novi zakon nije menjan od 2009. godine, a njegova nova verzija će omogućiti bolju borbu protiv zagađenja“, dodala je.
Takođe, ministarka je govorila o trenutnim kapacitetima za upravljanje ložištima. „Imamo podršku lokalnih samouprava i ekološke policije, ali kapaciteti još uvek nisu dovoljni“, priznala je. U prvom kvartalu ove godine izvršeni su 63 nadzori, što ukazuje na snažniju proaktivnost u rešavanju ekoloških problema.
Pavkov je istakla da je država zadužena za realizaciju kapitalnih projekata, poput izgradnje regionalnih centara za upravljanje otpadom. „Planiramo uklanjanje preko 1.000 divljih deponija, a ove godine ćemo izdvojiti 120 miliona dinara za njihovo uklanjanje“, kazala je. „Kaznena politika je važna, ali prvo moramo prevenirati“, zaključila je.
Ministarka je takođe govorila o poglavlju 27 u pregovorima o pristupanju Srbije EU, koje je najzahtevnije. „Postignut je značajan napredak i pozitivne ocene Evropske komisije nas podstiču da budemo ambiciozniji“, navela je. Srbija trenutno ima 10,4% teritorije pod zaštitom i planira da do kraja godine dostigne 30% u skladu sa međunarodnim konvencijama.
Pavkov je najavila projekte prečišćavanja otpadnih voda u Beogradu i drugim gradovima, ističući važnost sprovođenja svih koraka kako bi se ti projekti realizovali. „Trudiću se da budem na terenu i slušam sugestije“, zaključila je.
Ministarstvo će nastaviti da radi na unapređenju kvaliteta vazduha, upravljanju otpadom i zaštiti životne sredine, stavljajući naglasak na saradnju sa lokalnim samoupravama i civilnim društvom. „Naša borba za bolju životnu sredinu je zajednička odgovornost“, poručila je Pavkov, dok se nada da će nova vlada uspeti da ispuni postavljene ciljeve i poboljša životnu sredinu za sve građane Srbije.