Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković je danas reagovao na zahteve neformalnih inicijativa „pobunjeni univerzitet“ i „slobodni univerzitet“ za njegovu smenu. On je istakao da nije u pitanju pitanje postavljanja ili smene ministra prosvete od strane univerziteta, već da je to isključivo u nadležnosti Vlade Srbije i Narodne skupštine. Stanković je naglasio da ne postoji država u kojoj bi univerzitet mogao da postavlja ili smenjuje ministra prosvete, dodajući da su te inicijative samo „kvazigrupe“ koje pokušavaju da se predstave kao značajne.
Ministar je rekao da je njegova funkcija politička i da je izabran od strane Skupštine, koja predstavlja građane. On je naglasio da je Ministarstvo prosvete deo izvršne vlasti i da donosi odluke u skladu sa zakonom i ustavnim ovlašćenjima, a ne prema željama neformalne akademsko-političke grupe koja se izmišlja na dnevnom nivou. Stanković je naglasio da nikada nije pozivao na nasilje i da se intervencija policije ne dešava zbog toga što je neko student, već na osnovu procene situacije i ugroženosti javnog reda.
Ministar je kritikovao neprijavljene proteste i blokade fakulteta, smatrajući ih jednostranim aktima nasilja, a ne izražavanjem građanske hrabrosti. Prema njegovim rečima, terorističke ćelije koje podržavaju ove proteste koriste se za održavanje privida masovnosti i političkih ciljeva opozicionih medija. Stanković je naveo da nije promovisao nasilne proteste i da nije diskreditovao studente, već je pozvao na dijalog i integraciju svih strana.
On je takođe istakao da „pobunjeni univerzitet“ treba da razmisli o šteti koju je nanio instituciji koju predstavlja. Politizacija univerziteta i korišćenje umetničkih performansa za političke ciljeve, prema njegovim rečima, nisu put ka poboljšanju situacije na univerzitetu. Stanković je naglasio da je važno da se svi vrate dijalogu i da prestanu sa uvredama.
Inicijative „pobunjeni univerzitet“ i „slobodni univerzitet“ zatražile su smenu ministra zbog izjava koje smatraju pretnjama i pritiscima na akademsku zajednicu. Smatraju da se njegovi postupci ne mogu tolerisati, a posebno se fokusiraju na izjave koje su izazvale kontroverze među studentima i akademicima. Ove inicijative tvrde da se ministar ponaša autoritarno i da ne poštuje autonomiju univerziteta.
U svom odgovoru, Stanković je istakao da je njegov cilj da radi za dobrobit sistema obrazovanja i da se bori protiv neosnovanih optužbi koje dolaze iz ovih neformalnih grupa. On je naglasio da je važno da se akademska zajednica fokusira na obrazovanje i istraživanje, a ne na političke sukobe. Smatra da bi univerziteti trebali biti mesta za slobodnu razmenu ideja i znanja, a ne političke arene.
Ministar je takođe naglasio da je važno razdvojiti akademske i političke interese. Prema njegovim rečima, univerzitetska autonomija ne bi trebala da se koristi kao izgovor za političke manipulacije. On je pozvao akademsku zajednicu da se fokusira na svoje osnovne ciljeve i da izbegne povezanost sa političkim grupama koje mogu da ugroze njen integritet.
Stanković je završio svoj govor pozivajući sve strane na konstruktivan dijalog, ističući da je jedini put napred kroz saradnju i razumevanje. On se nada da će se situacija smiriti i da će se svi uključeni fokusirati na zajedničke ciljeve i interese, a ne na sukobe i razdore koji mogu negativno uticati na obrazovni sistem u Srbiji.