Ministar otvorio izložbu „Srpski srednjovekovni manastiri u opasnosti“ (FOTO)

Tamara Nikolić avatar

Ministar kulture Nikola Selaković otvorio je u Slovačkoj narodnoj galeriji u Bratislavi izložbu „Srpski srednjovekovni manastiri u opasnosti“. Ova izložba organizovana je povodom 20. godišnjice upisa manastira Visoki Dečani na Listu svetske baštine Uneska 2004. godine. Selaković je naglasio značaj ove izložbe, koja se predstavlja u Slovačkoj, nakon uspešnog prikazivanja u Parizu i Bukureštu, zbog bliskosti kultura i vrednosti koje dele Srbija i Slovačka.

Selaković je istakao zahvalnost Slovačkoj za principijelan i odlučan stav nepriznavanja tzv. „Kosova“, kao i za dosledno poštovanje međunarodnog prava, uprkos pritiscima koji dolaze sa raznih strana. Ova podrška ima poseban značaj kada se govori o očuvanju kulturnog nasleđa. U okviru izložbe, ministar je podelio informacije o četiri kulturna dobra koja su deo Uneskove liste svetske baštine, a koja su skoro dve decenije na Listi svetske baštine u opasnosti – manastir Visoki Dečani, Pećka patrijaršija, manastir Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške.

Selaković je ukazao na to da uprkos statusu ovih manastira kao svetske baštine, srpsko kulturno nasleđe se i dalje suočava sa napadima, pokušajima preimenovanja i falsifikovanja istorije. On je istakao da je izložba prilika da se predstavi bogatstvo srpskog duhovnog nasleđa, koje se može smatrati globalnim blagom čovečanstva. U tom kontekstu, ministar je naglasio važnost upisa manastira Visoki Dečani na Uneskovu listu kao značajan događaj u njegovoj skoro sedam vekovnoj istoriji.

Posvećenost očuvanju srpskog kulturnog nasleđa je od posebnog značaja, jer se ono i dalje suočava sa ozbiljnim pretnjama. Selaković je podsetio na to da je srpsko kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji jedno od najugroženijih na prostoru Evrope, čak i u 21. veku. On je naglasio da radost zbog postignuća u očuvanju kulturnog nasleđa zahteva stalnu budnost i angažovanost.

Izložba „Srpski srednjovekovni manastiri u opasnosti“ ima za cilj da podigne svest o značaju očuvanja kulturne baštine i da promoviše vrednosti koje su zajedničke srpskom i slovačkom narodu. Ova izložba nije samo prilika za predstavljanje umetničkog i kulturnog nasleđa, već i poziv na zajedničku akciju u očuvanju i zaštiti svih ugroženih kulturnih dobara.

U vreme kada se suočavamo sa mnoštvom izazova, uključujući i izazove vezane za očuvanje identiteta i kulturnog nasleđa, ovakve inicijative su od izuzetne važnosti. One nam pomažu da se setimo svojih korena, tradicija i vrednosti, kao i da izgradimo mostove među narodima kroz razumevanje i poštovanje.

Ministar Selaković je na kraju pozvao sve prisutne da se aktivno uključe u očuvanje kulturnog nasleđa i da rade na očuvanju identiteta, kako bi se budućim generacijama ostavio bogat i raznolik svet nasleđa. Izložba u Bratislavi je samo jedan od koraka ka jačanju međunarodne saradnje u zaštiti kulturne baštine i podsećanju na njene univerzalne vrednosti.

Uprkos izazovima i pretnjama, srpsko kulturno nasleđe nastavlja da inspiriše i povezuje ljude, a izložbe poput ove su ključne za očuvanje i promociju tog nasleđa. Očuvanje srpskih srednjovekovnih manastira nije samo pitanje nacionalnog identiteta, već i pitanje kulturne i istorijske baštine celog čovečanstva.

Tamara Nikolić avatar