Ministar odbrane Bratislav Gašić osudio je nasilje koje se dogodilo ispred kuće Miloša Vučevića, bivšeg premijera Srbije i trenutnog predsednika Srpske napredne stranke. Gašić je naglasio da takvo ponašanje ne može biti nazvano političkom borbom ili građanskim aktivizmom, već isključivo nasiljem i anticivilizacijskim delovanjem. On je istakao da narod prepoznaje podlost i licemerje onih koji su organizovali ovaj incident.
Prema rečima ministra, blokatori su se ponašali mahnito, demonstrirajući nasilje i prostakluk ispred prozora porodice Vučević. Gašić je kritikovao učesnike protesta, nazivajući ih ideološkim nusproizvodima koji su izražavali mržnju i uvrede prema Vučeviću i njegovoj porodici. Takođe je naglasio da ovi protesti ne pokazuju brigu za životne potrebe i prava građana, već su usmereni na lično napadanje političkih protivnika.
Ministar je izrazio žaljenje zbog situacije u kojoj se našla Vučevićeva porodica, naglašavajući da je narod prozreo pravu prirodu onih koji stoje iza takvih akcija. Gašić je istakao da od takvih „kontejner-revolucionara“ nije dobijena niti jedna konstruktivna ideja za unapređenje kvaliteta života građana. Umesto toga, kritikovao je njihovu politiku koja se sastoji od poziva na priznanje genocida i obustavljanje razvojnih projekata.
Miloša Vučevića, prema Gašiću, vandalizam nije uplašio. On ga je opisao kao hrabrog i mudrog čoveka, vrhunskog pravnika, koji se nikada nije plašio onih koji se protive njegovim idejama. Gašić je izrazio zabrinutost za porodicu i komšije Vučevića koje su bile svedoci nasilja, ali je istakao da je plan rušenja države propao i da su ovakvi incidenti poslednji trzaji propale ideologije.
Ovaj incident dolazi u vreme kada je politička klima u Srbiji napeta, a nasilje na protestima postaje sve češća pojava. Gašić je pozvao na dijalog i konstruktivnu politiku, naglašavajući da je potrebno raditi na unapređenju života građana umesto na nasilju i sukobima. On je apelovao na sve političke aktere da se suzdrže od nasilja i da se fokusiraju na rešavanje problema koji muče društvo.
U međuvremenu, reakcije na Gašićeve izjave su podeljene. Dok su neki podržali njegov stav o osudi nasilja i potrebi za dijalogom, drugi su kritikovali vlast zbog nedovoljnog odgovora na slične incidente u prošlosti. Mnogi građani izražavaju zabrinutost zbog rastuće tenzije u društvu i strahuju od mogućih posledica koje bi ovakvo ponašanje moglo imati po stabilnost zemlje.
Pitanje nasilja u političkom diskursu je postalo ključno, a stručnjaci upozoravaju na opasnosti koje on nosi. Ukoliko se ovakvi incidenti ne osude i ne reše, postoji rizik od daljeg eskaliranja sukoba i polarizacije društva. Politički analitičari tvrde da je neophodno raditi na izgradnji kulture dijaloga i tolerancije kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
U zaključku, incident ispred kuće Miloša Vučevića ostavlja mnoge otvorene pitanja o stanju demokracije i političkog dijaloga u Srbiji. Gašićeva osuda nasilja može biti korak ka jačanju civilizovanog političkog diskursa, ali je potrebno više od reči – potrebni su konkretni koraci ka prevenciji nasilja i izgradnji društva zasnovanog na poštovanju i dijalogu. Samo tako će se moći izbeći slične situacije i osigurati stabilnost i mir u zemlji.