Ministar finansija Siniša Mali najavio je povećanje minimalne cene rada u Srbiji, koje će od oktobra iznositi 58.630 dinara, što je povećanje od 9,4% u odnosu na prethodnu minimalnu zaradu. Ova mera dolazi nakon što je minimalac već povećan za 13,7% u januaru, što znači da će kumulativno povećanje u 2023. godini iznositi 37%. Predsedavajuća Socijalno-ekonomskog saveta (SES) i ministarka rada Milica Đurđević Stamenkovski istakla je da je odluka o vanrednom povećanju doneta jednoglasno, kao rezultat socijalnog dijaloga i analize potreba radnika.
Đurđević je naglasila da je broj radnika koji primaju minimalnu zaradu danas značajno manji nego pre 12 godina, kada ih je bilo šest puta više. Ona je izrazila nadu da će povećanje minimalca doprineti boljem ekonomskom standardu i smanjenju nezaposlenosti, koja je trenutno na nivou od 9,1%. Ministar Mali je dodao da će cene radnog sata porasti sa 308 na 337 dinara, a da je već otvorena tema redovnog povećanja minimalne cene rada od 1. januara 2024. godine, uz predlog da to povećanje iznosi 10,1%.
Mali je u svom obraćanju istakao da je ovo povećanje deo strategije Vlade Srbije da se poboljša životni standard građana sa najmanjim primanjima i da utiče na rast plata u zemlji. Osim toga, najavio je i povećanje neoporezivog dela dohotka, što bi trebalo da umanji posledice povećanja minimalne zarade za poslodavce. Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Zoran Nenezić, složio se sa odlukom o povećanju minimalca, naglašavajući da se time osnažuju poslodavci i doprinosi rastu zapošljavanja i plata.
Ipak, sindikati su izrazili nezadovoljstvo što se povećanje minimalne zarade ne dešava ranije i što su tražili veću stopu povećanja. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, Zoran Mihajlović, ukazao je na to da bi rast minimalne zarade trebalo pratiti i rast drugih plata u zemlji. On je najavio da će sindikati u avgustu zahtevati veće povećanje, dok je predstavnik UGS „Nezavisnost“ Zoran Ilić izrazio nadu da će pregovori u avgustu doneti pozitivne promene.
U zaključku, povećanje minimalne cene rada u Srbiji odražava napore Vlade da unapredi životni standard radnika, dok se istovremeno trudi da obezbedi povoljne uslove za poslodavce. Iako je odluka o vanrednom povećanju dobrodošla, ostaje da se vidi kako će se dalje odvijati pregovori i kakva će biti reakcija sindikata na predložena povećanja u budućnosti.