Ministarstvo poljoprivrede Republike Srbije reagovalo je na šokantnu objavu na društvenoj mreži Fejsbuk, gde je prikazan metalni kontejner sa leševima životinja unutar i oko njega. Veterinarska inspekcija Odeljenja u Šapcu, zajedno sa patologom Veterinarskog specijalističkog instituta Šabac, odmah je izašla na teren po dobijanju informacije od Kabineta ministra.
Inspekcija je pronašla lice mesta između naseljenih mesta Dublje (opština Bogatić) i Slepčević (opština Šabac). U i oko kontejnera zatečeno je deset leševa odraslih svinja, deset do dvanaest leševa prasadi, dva leša odraslih ovaca i deset do dvanaest leševa jagnjadi. Važno je napomenuti da nijedna od životinja nije bila obeležena ušnim markama, što dodatno otežava utvrđivanje njihovog porekla.
Patolog iz Veterinarskog specijalističkog instituta Šabac uzeo je uzorke sa mesta događaja radi daljih laboratorijskih ispitivanja. Cilj ovih ispitivanja je isključenje mogućnosti pojave zaraznih bolesti kao uzroka uginuća. Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da će javnost blagovremeno biti obaveštena o rezultatima analize.
Istog dana, leševe životinja preuzelo je preduzeće „Aleks prodakt“, koje je ovlašćeni operater za ovakve situacije. Potvrda o preuzimanju biće dostavljena inspekciji, a troškove sanacije snosiće lokalna samouprava. Ministarstvo podseća javnost da su navedeni kontejneri postavljeni pre nekoliko godina odlukom lokalne samouprave kao prelazno rešenje za organizovano sakupljanje leševa životinja na teritoriji Mačvanskog okruga. Pre postavljanja ovih kontejnera, leševi su često bacani u šumama, na obalama Drine i na nelegalnim deponijama.
Tokom prethodne saradnje, lokalna samouprava opštine Bogatić dobila je kontejnere i uslugu odvoženja konfiskata besplatno od strane preduzeća „Energozelene“. Uslov za ovu saradnju bio je da nakon prve godine troškove preuzme lokalna zajednica. Međutim, problemi u funkcionisanju ovog sistema počeli su da se javljaju zbog smanjene frekvencije preuzimanja leševa. Ministarstvo je podsetilo opštinu Bogatić na preuzete obaveze, naročito u situacijama kada postoji povećana opasnost od prenosa zaraznih bolesti.
Zahteva se da se leševi sa javnih površina odmah i neškodljivo uklanjaju po prijemu informacije o takvoj situaciji. Ovo je naročito važno jer neadekvatno zbrinjavanje leševa može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema i širenja zaraznih bolesti među domaćim životinjama, ali i ljudima.
Ministarstvo poljoprivrede nastaviće da prati situaciju i preduzimaće sve potrebne mere u cilju zaštite javnog zdravlja, higijene i dobrobiti životinja. U ovom trenutku, važno je da se svi odgovorni akteri, uključujući lokalne samouprave, pridržavaju propisa i obaveza kako bi se sprečile slične situacije u budućnosti.
Ova situacija ukazuje na potrebu za boljim upravljanjem otpadom od životinja i podseća na važnost saradnje između različitih nivoa vlasti i institucija. Pravovremeno delovanje može sprečiti širenje zaraznih bolesti i zaštititi javno zdravlje, kao i dobrobit životinja.
U zaključku, slučaj leševa životinja u kontejneru predstavlja ozbiljan problem koji zahteva hitnu reakciju i koordinaciju svih relevantnih institucija. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati sigurnije i zdravije okruženje za sve.