Japanski tehnološki gigant Panasonic najavio je drastične mere restrukturiranja u cilju povećanja profitabilnosti. Kompanija planira da otpusti 10.000 radnika, što čini oko četiri odsto ukupne radne snage, i zatvori nerentabilne sektore svog poslovanja. Ove promene dolaze usled prilagođavanja novim tehnološkim trendovima, s obzirom na to da tradicionalni elektronski proizvodi više ne predvode tržište.
U okviru ovog plana, Panasonic će otpustiti 5.000 zaposlenih u Japanu i još 5.000 u inostranstvu. Predstavnici kompanije su naglasili da je cilj povećanje profitabilnosti gašenjem sektora koji posluju s gubitkom i nemaju potencijal za rast. Očekuje se da će ove mere dovesti do povećanja dobiti od najmanje milijardu dolara, iako će kompanija tokom ove fiskalne godine potrošiti oko 895 miliona dolara na proces restrukturiranja.
Panasonic je osnovan u Osaki pre više od jednog veka i poznat je po širokom asortimanu proizvoda, uključujući televizore, digitalne fotoaparate, mobilne telefone i kućne aparate. Iako je nekada bio lider u potrošačkoj elektronici, poslednjih godina suočava se sa brojnim izazovima, uključujući smanjenje profitabilnosti. Od sredine 2000-ih, kompanija beleži opadanje profita, a značajni gubici usledili su deceniju kasnije.
Kazuhiro Cuga, koji je preuzeo rukovođenje kompanijom 2012. godine, preduzeo je ključne korake ka stabilizaciji, uključujući gašenje proizvodnje plazma televizora. Njegov naslednik, Juki Kusumi, koji vodi kompaniju od 2021. godine, nastavio je proces preustroja kako bi oslobodio kapital za ulaganja u nova, perspektivna područja. Pod njegovim vođstvom, Panasonic je značajno investirao u proizvodne kapacitete za baterije za električna vozila, uključujući saradnju sa kompanijom Tesla.
Pored toga, Panasonic se širi i u oblasti softverskih rešenja i veštačke inteligencije. Nedavna akvizicija američke softverske firme Blue Yonder iz Arizone, vredna više od 7 milijardi dolara, dodatno potvrđuje nameru kompanije da diversifikuje svoje poslovanje i investira u nove tehnologije.
Mere koje Panasonic sprovodi predstavljaju deo šireg trenda u industriji, gde se mnoge kompanije suočavaju sa potrebom za prilagođavanjem brzim promenama na tržištu. U svetlu ovih promena, kompanija se nada da će restrukturiranje omogućiti jaču poziciju na tržištu i dugoročne koristi.
U svetlu ovih izazova, zaposlenima i analitičarima ostaje da prate kako će se ove promene odraziti na budućnost Panasonica i njegovu sposobnost da se prilagodi novim tehnološkim trendovima i potrebama potrošača.