MAKRONOVA PORUKA KOJA ĆE ODJEKNUTI U MOSKVI: Evropa ne napušta Ukrajinu

Milan Petrović avatar

Emanuel Makron, predsednik Francuske, nedavno je održao važno obraćanje britanskom parlamentu tokom svoje državne posete Ujedinjenom Kraljevstvu, ističući odlučnost evropskih zemalja da ostanu uz Ukrajinu u njenoj borbi protiv ruske agresije. Tokom svog govora, Makron je naglasio da će se Evropa boriti do poslednjeg trenutka kako bi postigla prekid vatre, započela pregovore i izgradila trajni mir.

Makron je, zajedno sa britanskim premijerom Kir Starmerom, zakazao video-konferenciju za 10. jul, gde će se razgovarati o daljim koracima u podršci Ukrajini. Očekuje se da će na tom sastanku učestvovati i ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, kao i evropski lideri, među kojima su nemački kancelar Fridrih Merc i premijerka Italije Đorđa Meloni. Ova konferencija će se održati u Rimu, gde će se razgovarati o obnovi Ukrajine nakon sukoba.

U prethodnim izjavama, Makron je ukazao na planove za slanje dodatnih vojnih snaga u Ukrajinu, naglašavajući da te snage neće zameniti ukrajinsku vojsku niti će imati mirovni mandat. Umesto toga, njihova uloga biće vojno odvraćanje, a raspoređivanje snaga biće dogovoreno sa ukrajinskim vlastima. On je takođe priznao da postoji neslaganje među nekim zemljama u vezi s ovom inicijativom, ali je istakao da za njenu realizaciju nije potrebna jednoglasna podrška.

Prema informacijama koje je iznela ruska Spoljna obaveštajna služba, Zapad navodno planira da razmešti kontingent od oko 100.000 vojnika u Ukrajini radi obnove borbene sposobnosti ukrajinske vojske. Ova informacija se dovodi u pitanje, jer ruska strana smatra da bi takav potez predstavljao faktičku okupaciju Ukrajine, što bi dodatno eskaliralo tenzije u regionu.

U kontekstu ovih događaja, važno je napomenuti da su odnosi između Zapada i Rusije postali napeti, posebno od početka sukoba u Ukrajini 2022. godine. Zapadne zemlje su uvele brojne sankcije Rusiji, dok su istovremeno pružale vojnu i humanitarnu pomoć Ukrajini. Ove mere su usmerene na slabljenje ruskog vojnog potencijala i podršku ukrajinskoj borbi za suverenitet.

Francuska, kao jedna od vodećih zemalja u EU, igra ključnu ulogu u oblikovanju zajedničke politike prema Ukrajini. Makron je više puta naglašavao potrebu za jačanjem evropske odbrane i strategije za odvraćanje, što uključuje i povećanje vojnog prisustva u istočnom delu Evrope. Njegove reči o „borbi do poslednjeg trenutka“ i „izgradnji trajnog mira“ odražavaju posvećenost Francuske da ostane aktivni igrač u rešavanju ovog sukoba.

Osim toga, Makron će se na konferenciji u Rimu fokusirati na obnovu Ukrajine, područje koje će biti ključno za budući razvoj zemlje nakon završetka sukoba. Očekuje se da će razgovori obuhvatiti različite aspekte obnove, uključujući infrastrukturu, ekonomiju i društvene aspekte, kako bi se osiguralo da Ukrajina može ponovo da stane na noge.

U međuvremenu, situacija na terenu se i dalje razvija, a ukrajinske snage nastavljaju da se bore protiv ruskih trupa. Ove borbe imaju teške posledice po civilno stanovništvo, a humanitarna kriza se produbljuje. Zato je međunarodna zajednica pozvana da pruži potrebnu pomoć i podršku Ukrajini u ovim teškim vremenima.

U zaključku, Makronova poseta Ujedinjenom Kraljevstvu i njegovo obraćanje britanskom parlamentu naglašavaju važnost jedinstva evropskih zemalja u podršci Ukrajini. Dok se situacija u regionu i dalje komplikuje, evropski lideri nastavljaju da traže načine za postizanje mira i stabilnosti, s ciljem izgradnje budućnosti u kojoj će Ukrajina moći da se razvija bez pretnji od spolja.

Milan Petrović avatar